Добропільська районна державна адміністрація забезпечує: Виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня; Законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян; Підготовку та виконання відповідних бюджетів; Звіт про виконання відповідних бюджетів та програм; Взаємодію з органами місцевого самоврядування; Реалізацію інших наданих державою, а також делегованих відповідними радами повноважень.

Енергозбереження

Держенергоефективності разом з німецькими експертами розглядає можливість впровадження державно-приватного партнерства для енергоефективних заходів в лікарнях
За результатами візиту української делегації до однієї з найбільших європейських лікарень «Charité» (https://www.charite.de) (м. Берлін, Німеччина),  в якій акумульовано унікальний досвід впровадження енергоменеджменту та реалізації енергоефективних заходів, Держенергоефективності разом з німецькими партнерами домовилися про необхідність поширення цього досвіду в муніципальних лікарнях України.
Це питання обговорили у ході зустрічі Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та керівник Проекту GIZ Україна «Партнерство з модернізації: енергоефективність у лікарнях» (https://www.giz.de/en/worldwide/41847.html)  Грегор Брьомлінг.
У ході перемовин сторони розглянули можливість розробки юридичної і техніко-економічної моделі впровадження державно-приватного партнерства для енергоефективних заходів в закладах охорони здоров’я України. Планується розпочинати із запровадження енергоменеджменту, недорогих інвестиційних заходів та оптимізації енерговитрат у будівлі.
Сергій Савчук підкреслив: «Пілотний проект енергоефективної лікарні продемонструє на практиці ефективність усіх заходів: енергоаудиту, енергоменеджменту, енергосервісу тощо. Це стане стимулом для мерів українських міст активно долучатися до подібних заходів та мультиплікувати їх».

Представники проекту GIZ також наголосили на важливості проведення інформаційних кампаній та засвідчили успішність роботи Агентства у цьому напрямі, зокрема, популяризації переваг енергоефективних заходів у житловому фонді, бюджетній сфері, на промислових підприємствах.

Загалом, сторони підтвердили намір продовжити співпрацю і обговорили наступні  спільні кроки створення енергоефективної української лікарні за підтримки та на основі кращих практик  Німеччини.





Провідна литовська компанія у сонячній енергетиці зацікавлена започаткувати виробництво сонячних модулів в Україні

У рамках візиту до Литви Голова Держенергоефективності Сергій Савчук провів переговори з Головою правління литовської компанії «Global BOD Group» (http://www.globalbodgroup.com) Відмантасом Янулєвічюсом. Компанія об’єднує низку підприємств у сонячній енергетиці та сфері високих технологій.
У рамках зустрічі Голова Держенергоефективності відвідав одне з цих підприємств, а саме - «SoliTek» (http://solitek.eu), що спеціалізується на виробництві високоякісних фотоелементів із полікристалічного кремнію. Щорічний обсяг виробництва фотоелементів сягає 67 МВт, а сонячних модулів – 50 МВт.
Окрім того, що компанія робить чималий внесок у розвиток сонячної енергетики у світі, саме виробництво також засноване на 100% «чистій» енергії. Справа в тому, що штаб-квартира та завод компанії «SoliTek» знаходяться у литовському центрі високих та «зелених» технологій «L.I.G.H.T. WING» (http://www.solitek.eu/en/about/factory_and_technology). Будівля збудована за технологіями, які дозволяють заощаджувати до 40% енергії. Крім цього, для опалення будівлі використовується геотермальна установка потужністю 1 МВт, а для потреб в електроенергії – сонячна станція потужністю 150 кВт.
У свою чергу, Голова Держенергоефективності Сергій Савчук представив перспективи заснування подібних виробничих потужностей в Україні.
«В багатьох областях України, особливо південних, є високий потенціал використання сонячної енергії. Окрім цього, завдяки законодавчим стимулам чимало інвесторів активно встановлюють сонячні станції. Наприклад, у 2016 р. з-поміж 120,6 МВт нових встановлених потужностей об'єктів відновлюваної електроенергетики 99,1 МВт – це об'єкти сонячної енергетики. За 9 місяців 2017 р. маємо 202 МВт нових «зелених» потужностей, з яких 167 МВт – це СЕС», - повідомив С.Савчук.
Крім цього, в Україні на «сонячну» електроенергію активно переходять приватні домогосподарства. Стимулом до цього став прив’язаний до курсу євро «зелений» тариф на електроенергію, вироблену сонячними установками потужністю до 30 кВт.
Тож, для інвесторів, які працюють у сонячній енергетиці, відкриваються значні ринки для роботи в Україні.
Представники компанії запевнили, що вже розглядають Україну як потенційну платформу для роботи. Планується заснувати підприємство з виробництва сонячних модулів на Херсонщині. З цією метою у вересні цього року було підписано меморандум про співпрацю між «Global BOD Group» та Херсонською ОДА (http://www.solitek.eu/en/about/new/new.php?new=1504).
За підсумками зустрічі сторони домовилися розширювати співпрацювати та визначати можливості заснування підприємств з виробництва сонячних панелей в різних регіонах України за участю литовських інвестицій та технологій.

Довідково:
Дізнавайтеся більше про виробництво сонячних модулів на підприємстві «SoliTek» з відеоролику: https://www.youtube.com/watch?v=d7bzaHdSIDc.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю 

Тиждень енергозбереження у Добропільському районіРайонна державна адміністрація повідомляє, що в районі з 6 по 10 листопада 2017 року пройшов Тиждень енергозбереження, під час якого проведена певна організаційно-просвітницька робота.
З метою звернення уваги до проблем використання енергії, економії енергоресурсів, охорони навколишнього середовища, залучення населення до корисної діяльності з питань енерго- і ресурсозбереження, формування у них свідомого ставлення до необхідності підвищення ефективності використання енергоресурсів в період з 6 по 10 листопада 2017 року в районі проведено тиждень енергозбереження та організовано наступні заходи.
Шкільні плани заходів передбачали тематичні уроки, конкурси творчих робіт, дитячих малюнків, зорієнтованих на пропаганду збереження енергоресурсів, регіональне їх використання, формування свідомого ставлення у учасників навчально-виховного процесу до проблеми енергозаощадження.
Виховні заходи були проведені за такою тематикою: «Збережи тепло», «Збереження енергії – справа кожного громадянина», «Раціональне використання паливно-енергетичних ресурсів», «Енергія рослин та відходів», «Електрика із сонячної енергії». Виставка літератури про енергозбереження в Україні, виготовлення дитячих листівок «Бережіть світло», «Енергозбереження - моє зелене майбутнє», конкурс малюнків «Збережемо електроенергію, воду, тепло», «Ми бережемо світло», «Азбука енергозбереження». Пройшли перегляди мультфільмів з обговоренням, вікторини, круглі столи для старшокласників, ігри-розваги для молодих за зазначеним напрямом.
В заходах прийняло участь понад 997 дітей та підлітків.
Відділом економічного розвитку та торгівлі райдержадміністрації з промисловими підприємствами та підприємствами роздрібної торгівлі району була проведена відповідна роз’яснювальна робота щодо енергозбереження.
Сільгосппідприємствами Добропільського району впроваджені енергозберігаючі технології вирощування сільгоспкультур, у т.ч. мінімального обробітку грунту.
Інформаційно-роз’яснювальна робота та рекламна кампанія щодо використання енергетичних ресурсів проведена на об’єктах житлово-комунальної сфери. Для ознайомлення мешканців району розповсюджені надані департаментом житлово-комунального господарства райдержадміністрації рекламні листівки «Основні заходи з енергозбереження в секторі освітлення», «Енергозбереження. Не чекай дива, почни з себе» та «Заміни сучасну лампочку Ілліча на світлодіодну».
На виконання заходів з енергозбереження проведено поточні ремонти зовнішнього освітлення по смт. Святогорівка (49од./2,698км – 173,0 тис.грн) та вул. Центральна сел. Світле (17од./0,955км – 133,7 тис.грн).
Згідно заходів проведених в 2012-2016 роках економія ПЕР склала 0,06 тис. т.у.п., вартість зекономлених ПЕР 206,7 тис.грн.
10 котелень району мають автономне опалення, вид палива – вугілля.
В інформаційних куточках сільських та селищній рад розміщена інформація «Отримав субсидію – бережи енергоресурси!!!», також там розміщені інформаційні листи з популяризації економічних, екологічних та соціальних переваг енергозбереження з метою підвищення громадського освітнього рівня у цій сфері. З метою дійового вирішення проблем в напрямках енергозбереження, 19 січня, 16 лютого, 16 березня та 16 листопада 2017 року в районі відбулися виїзні прийоми директора та заступника директора департаменту розвитку базових галузей промисловості облдержадміністрації. Щонеділі, а то і двічі на неділю з 21 червня 2016 року на сайті райдержадміністрації розміщуються статті щодо заходів з енергозбереження та енергоефективності надані управлінням комунікацій та зв’язків з громадськістю Держенергоефективності. Головам сільських та селищної рад на апаратних нарадах (22.02.2017, 14.03.2017, 18.04.2017, 16.05.2017, 13.06.2017, 11.07.2017, 08.08.2017, 14.11.2017) постійно наголошується на проведенні інформаційно-роз’яснювальної роботи з залученням місцевих депутатів щодо популяризації державної програми енергоефективності та місцевих програм серед населення через сайти, збори громадян.
Станом на 01.11.2017 року на сесії Добропільської районної рішенням від 21.07.2017 № VII – 18/4 прийнята районна Програма з відшкодування частини відсотків за кредитами, залученими на заходи з енергозбереження та підвищення енергоефективності для населення Добропільського району на 2017-2018 роки. Згідно рішення виконавчим органам сільських, селищної рад рекомендовано розробити та затвердити відповідні місцеві програми та передбачити в місцевих бюджетах кошти, необхідні для їх виконання. Наразі в сільських та селищній радах триває робота щодо прийняття зазначеної програми.
За підсумками проведеної роботи у рамках тижня були вирішені наступні питання:
- формування у населення умінь та навичок енерго- та ресурсозбереження;
- удосконалення знань про енерго- та ресурсозбереження.
Проведення Тижня енергозбереження в районі висвітлюється на сайті Добропільської РДА та у засобах масової інформації.
   
IX Міжнародний інвестиційний бізнес-форум
«Відновлювана енергетика та енергоефективна модернізація промисловості»
  
23.11.2017 р., м. Київ, готель «Прем’єр Палац»





23 листопада 2017 р. у м. Києві в готелі «Прем’єр Палац» Держенергоефективності проводитиме широкомасштабний спеціалізований публічний захід -
IX Міжнародний інвестиційний бізнес-форум «Відновлювана енергетика та енергоефективна модернізація промисловості».

Енергонезалежність – незмінний курс України. На цьому шляху здійснюються реформи у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики. За останні 3 роки завдяки послідовним діям Уряду удосконалено законодавство та запроваджено низку стимулів для залучення інвесторів. У результаті близько 800 млн євро інвестовано в українські проекти «чистої» енергетики. На Інтерактивній карті з енергоефективності та відновлюваної енергетики України “UAMAP” зібрано нові проекти на 1,2 млрд євро.
Прийшов час розкрити на повну силу інвестиційний потенціал України у сфері відновлюваної енергетики та енергоефективності.
Широке впровадження проектів у цих сферах означатиме для України не лише зменшення енергозалежності, а й економічне зростання, додаткові надходження у місцеві бюджети, створення нових робочих місць, збільшення зайнятості населення, і головне – підвищення добробуту українців!
Консолідувати зусилля влади, бізнесу, інвесторів та експертів у цьому напрямі допоможе Міжнародний бізнес-форум. Акцент цьогорічного заходу – стимулювання реалізації «зелених» проектів в регіонах країни та підвищення ефективного споживання енергоресурсів в енергоємних секторах економіки.

Ключові питання Форуму:
·        Інвестиційна привабливість проектів у сфері відновлюваної енергетики - погляд інвесторів;
·        Успішні приклади реалізації «зелених» проектів;
·      Перспективи розвитку відновлюваної енергетики. Оцінка експертів. Міжнародний досвід;
·        Енергоефективні та «чисті» технології у промисловості – гарантія підвищення конкурентоспроможності економіки.
Для участі у Форумі запрошуються: парламентарі, представники центральних та місцевих органів влади, мери міст, представники посольств, банківських установ, міжнародних фінансових інституцій, бізнесу, потенційні інвестори, експерти, представники громадських організацій, науковці, ЗМІ, а також усі бажаючі та зацікавлені питаннями розвитку сфери енергоефективності та "чистої" енергетики.
Організатор – Держенергоефективності.
Форум проводиться за підтримки:
-        Проекту USAID  «Муніципальна енергетична реформа в Україні»;
-        Проекту GIZ «Реформа в сфері енергоефективності в Україні»;
-        Проекту ПРООН/ГЕФ «Розвиток та комерціалізація біоенергетичних технологій у муніципальному секторі в Україні»;
-        Проекту ЮНІДО "Підвищення енергоефективності та стимулювання використання відновлюваної енергії в агро-харчових та інших малих та середніх підприємствах України";
-        Проекту GEF/UNIDO UKRIEE  «Впровадження стандарту систем енергоменеджменту в промисловості України»;
-        Представництва Фонду ім. Г. Бьолля в Україні;
-        Центру ресурсоефективного та чистого виробництва;
-        АБ «Укргазбанк»;
-        АТ «Ощадбанк».
Програма Форуму на сайті: http://saee.gov.ua/forum/shedule.
Повна інформація на сайті Форуму: http://saee.gov.ua/forum.
Місце проведення: м. Київ, готель «Прем’єр Палац», бул. Т. Шевченка/вул. Пушкінська 5-7/29, Софіївський Гранд Хол.
Участь у Форумі безкоштовна! Кількість місць обмежена!
Важливо! Для участі у заході необхідно зареєструватись на сайті Форуму: http://saee.gov.ua/forum/about/registration.

Акредитація ЗМІ проводиться до 18:00 22.11.2017 р. за тел.: 044 590-59-65, 097-596-70-88, 096-906-85-95 та e-mail: forumsaee@gmail.com.
З собою мати посвідчення журналіста або паспорт.



Голова Держенергоефективності закликав ЕСКО-компанії брати участь в тендерах на утеплення бюджетних установ через систему ProZorro

Вже сьогодні ЕСКО-компанії можуть брати участь у тендерах на утеплення бюджетних установ через систему електронних публічних закупівель ProZorro (https://prozorro.gov.ua). Для цього спільними зусиллями Мінекономрозвитку (http://www.me.gov.ua), Держенергоефективності, ДП «ПРОЗОРРО» та експертами запроваджено спеціальний модуль для ЕСКО-закупівель.
На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, виступаючи 23 жовтня у Будинку Уряду на прес-конференції, присвяченій укладанню ЕСКО-договорів через ProZorro.
«Започаткування модулю з прив’язкою до системи ProZorro - це ключове і революційне рішення, яке повністю відкриває ринок ЕСКО-послуг у бюджетній сфері України. Тепер ЕСКО-компанії можуть вільно, у прозорий спосіб, на відкритій площадці змагатися за тендер на впровадження енергоефективних заходів у школах, дитсадках, лікарнях тощо», - пояснив Голова.
Важлива особливість ЕСКО-тендеру полягає у тому, що виграє не той, хто запропонує найнижчу ціну, а той, хто надасть найвищий показник ефективності енергосервісного договору (NPV). Цей показник визначає потенційну економію коштів на енергоспоживанні та грошову вигоду для бюджетної установи. Водночас, це запорука закупівлі найбільш ефективного та якісного устаткування та матеріалів для проведення робіт.
Станом на 20 жовтня 2017 року вже оголошено понад 20 відкритих торгів з енергосервісу. Очікується, що цього року буде оголошено понад 100 тендерів.
Нагадаємо, що сьогодні ЕСКО-контракти реалізуються в 4-х регіонах України: Києві, Миргородському районі Полтавської області, Савранському районі Одеської області та м. Канів на Черкащині. В бюджетних закладах встановлюються ІТП, модернізуються системи опалення, освітлення тощо. Інвестори вже почали отримувати повернення вкладених коштів. Бюджетні установи зможуть заощаджені кошти спрямувати на інші енергоефективні проекти.
Довідково:
Прес-конференція відбулася за ініціативи Мінекономрозвитку та ДП «ПРОЗОРРО». Участь у заході також взяли:
· Максим Нефьодов, перший заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України,
· Олексій Рябчин, народний депутат України,
· Євген Харківський, представник ТОВ “КиївЕСКО” (http://kyivesko.com.ua),
· Антон Припіченко, керівник електронного майданчика SmartTender (https://smarttender.biz),
· Сергій Сокур, генеральний директор ТОВ “ЕНЕРГО-ТЕХ-ІНВЕСТ” (https://youcontrol.com.ua/catalog/company_details/40208132).
Переглянути відеозапис прес-конференції можна на Youtube-каналі Урядового порталу: https://www.youtube.com/watch?v=yMbsHoVqOjA.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


За неповний 2017 рік більше 1200 родин перейшли на «сонячну» електроенергію, що у півтора рази більше ніж за весь 2016 рік
У III кварталі 2017 року ще 688 домогосподарств віддали перевагу електроенергії з енергії сонця, що на 42% більше порівняно з II кварталом цього року.  Також, це у 3 рази більше ніж за аналогічний період 2016 року, коли лише 195 домогосподарств встановили сонячні панелі. За цей же період 2015 року таких родин взагалі було лише 38. Крім цього, у III кварталі 2017 року загальна встановлена потужність сонячних станцій приватних домогосподарств зросла на 49%.
Загалом в Україні станом на сьогодні 2323 родини встановили сонячні електроустановки загальною потужністю 37 МВт і залучили для цього майже 35 млн євро інвестицій.
«Стрімкий попит населення на «сонячну» електроенергію пояснюється прийнятим у 2015 році Законом України № 514-VIII (http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/514-19), яким надано вигідний «зелений» тариф з прив’язкою його до курсу євро. Це означає, що домогосподарство може продавати надлишок згенерованої «чистої» електроенергії в мережу і швидко повертати кошти, вкладені у сонячні панелі без застережень щодо інфляції», - пояснив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Ті, хто встановив сонячні установки потужністю до 30 кВт у 2017 році, можуть реалізовувати «чисту» енергію за тарифом 18,09 євроценти/кВт*год до 2030 року. Тож, усім охочим вигідно окупити сонячні модулі варто поспішити і встановлювати їх найближчим часом.
Переходити на «сонячну» електроенергію також допомагає влада на місцях. Зокрема, на Львівщині з обласного бюджету домогосподарству повертають 22% річних за кредитом на сонячні панелі, а на Житомирщині – 20% суми кредиту.«Як бачимо, сонячні електроустановки стають доступнішими пересічним громадянам. Це сигнал інвесторам, адже відкривається величезний ринок сонячних панелей, оскільки в Україні 6,5 млн. індивідуальних домогосподарств. Тому будівництво заводу з виробництва сонячних модулів буде вигідною справою та стане позитивним внеском в економіку країни», - підкреслив С.Савчук.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю




Перші електронні майданчики публічних закупівель адаптовано для ЕСКО-тендерів
Перші декілька авторизованих електронних майданчиків публічних закупівель вже можуть проводити електронні аукціони із закупівлі енергосервісу для проведення заходів з енергоефективності у бюджетних установах.  Для цього Мінекономрозвитку, ДП «ПРОЗОРРО» (https://prozorro.gov.ua), міжнародними консультантами за активної участі Держенергоефективності створено окремий модуль для закупівель енергосервісу. Така потреба виникла через специфіку ЕСКО, головним чином через відбір переможця тендеру не за найменшою ціною, як при стандартних закупівлях товарів, робіт чи послуг, а за найвищим показником ефективності енергосервісного договору. Цей показник є інвестиційною оцінкою привабливості проекту для замовника – бюджетної установи.


Найближчим часом інші авторизовані електронні майданчики також зможуть долучитися до проведення електронних закупівель енергосервісу. Майданчики готові надавати технічну підтримку для учасників та замовників тендеру. На кожному сайті буде окрема інструкція.
Очікується, що перші електронні ЕСКО-тендери буде проведено вже цього року.
«Запровадження спеціального модулю для електронних закупівель енергосервісу – довгоочікуваний крок для повноцінного запуску ЕСКО-механізму в Україні. Таким чином, відкрито шлях для роботи як замовників, так і потенційних виконавців ЕСКО-послуг», - прокоментував Голова Держенергоефективності С.Савчук.
Голова Агентства відзначив, що у тісній співпраці з місцевими органами влади Держенергоефективності сформувало національну інформаційну базу потенційних ЕСКО-об’єктів: http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1. Наразі вона налічує понад 11 тис. бюджетних установ, що потребують термомодернізації і можуть бути найбільш цікавими для ЕСКО-компаній з точки зору інвестування.

База таких ЕСКО-об’єктів продовжуватиме розширюватися. Влада на місцях проявляє все більше активності у цьому питанні. Для порівняння якщо у 2016 році до бази внесено 2120 ЕСКО-об’єктів, то цьогоріч – понад 11 тисяч.
Безпосередню роль у цьому процесі відіграла і широко роз’яснювальна кампанія Держенергоефективності. Так, у 2016-2017 роках проведено 20 регіональних роз’яснювальних семінарів для майже 4 тисяч учасників ринку ЕСКО.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



За неповний 2017 рік ОСББ залучили вдвічі більше коштів на енергоефективність за програмою «теплих кредитів» ніж за весь 2016 рік


За 8,5 місяців поточного року ОСББ та ЖБК взяли в державних банках 560 «теплих кредитів» на суму 120 млн гривень. Це у 2 рази більше ніж за весь 2016 рік, коли ОСББ отримали 435 кредитів на суму 61 млн гривень.
Як розповів Голова Держенергоефективості С.Савчук, у третій рік дії програми «теплих кредитів» інтерес ОСББ до енергоощадності розпалився з більшою силою. Цьому є кілька пояснень. По-перше, мешканці багатоповерхівок бачать успіхи інших учасників програми.
 По-друге, держава надає ОСББ найбільшу компенсацію – від 40% до 70% суми «теплого кредиту». По-третє, ОСББ можуть розраховувати на додаткове відшкодування відсоткової ставки чи суми кредиту від місцевої влади. У результаті ОСББ мають унікальну нагоду реалізувати необхідні зазвичай недешеві заходи за половину їхньої вартості і навіть менше.
Як свідчить статистика, все більше ОСББ та ЖБК розпочинають свою історію участі у програмі з незначних заходів, поступово приводячи свій будинок до ладу за Урядової підтримки. Так, одеське ЖБК «Приморський 30» залучило 120 тис. грн. на встановлення ІТП у 16-поверховому будинку. Компенсація за кредитом надійшла і з державного, і з міського бюджетів.
 Рахунки за опалення зменшилися на 30%. Тепер мешканці, задоволені першим проектом, планують вдруге скористатися програмою і замінити вікна в під’їзді на енергоефективні, встановити нові вхідні двері та утеплити горище.
Ті ОСББ, які наважуються на комплексну термомодернізацію будинку, отримують найбільшу економію: вдвічі, а інколи й втричі менше сплачують за опалення. Загалом, з початку дії програми нею скористалися майже 120 ОСББ та ЖБК, залучивши на утеплення своїх будинків майже 200 млн гривень. Найактивніше до програми долучаються ОСББ Запорізької, Рівненської та Дніпропетровської областей. Найбільшу суму коштів на утеплення, а саме – 37 млн грн., взяли ОСББ Волинської області.  

 





«Теплі кредити» ЕСКО, енергоменеджмент, проекти із заміщення газу – все це не лише дієві інструменти підготовки громад до опалювального сезону, але і розвиток економіки місцевих громад!  
У День енергоефективності, що відбувся 20 вересня у рамках ХІІІ Українського муніципального форуму в Одесі, Голова Держенергоефективності Сергій Савчук закликав міських, селищних та сільських голів використовувати комплексний підхід до підготовки до опалювального сезону. Мова йде і про «теплі кредити», і ЕСКО, і енергоменеджмент, і проекти із встановлення твердопаливних котелень тощо.

Як пояснив С.Савчук, кожний інструмент з енергоефективності, запропонований державою, - це інвестиція у сталий розвиток місцевих громад. Наприклад, місцеві програми здешевлення «теплих кредитів» - це додаткова підтримка населення в утепленні свого житла. Завдяки такій допомозі домогосподарства активніше долучаються до енергозбереження, отримують більшу економію витрат на відповідні заходи, а згодом і на комунальні послуги.
ЕСКО-механізм, який наразі реалізується у 5 регіонах країни, - це вигідне партнерство влади та бізнесу, яке веде до утеплення шкіл, дитсадків, лікарень тощо, значної економії енергоспоживання та заощадження місцевих бюджетів на оплаті комунальних послуг.
«На сьогодні Агентство разом з місцевою владою відібрало майже 12 тис. потенційних об’єктів енергосервісу», - нагадав С.Савчук та додав, що ЕСКО-інвестори можуть ознайомитися з цими об’єктами та обрати найперспективніші для роботи на сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/content/energoservis_1.
Голова Агентства також закликав представників місцевої влади впроваджувати систему енергоменеджменту у бюджетних закладах. Це першочерговий крок, який вже на першому етапі дасть 10-20 % економії енергоспоживання без додаткових інвестицій. Щоб полегшити роботу над цим питанням, Агентство у співпраці з експертами підготувало методичні рекомендації: http://saee.gov.ua/uk/business/energetichny-audit-ta-manadzhment.
Не обійшов увагою Сергій Савчук і економічну вигоду для громад від реалізації проектів «чистої» енергетики. За підсумками Дня енергоефективності учасники форуму підготували звернення до вищих органів виконавчої влади щодо якнайшвидшого вирішення питань у сфері житлово-комунального господарства. Зокрема, пропонується продовження програми «теплих кредитів» на 2018 рік, її розширення на управителів житла, прискорення розробки підзаконних актів до Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання» тощо.
Довідково: День енергоефективності в рамках ХІІІ Українського муніципального форуму організовано 20 вересня в Одесі Асоціацією міст України (https://www.auc.org.ua) у співпраці з Міжнародною фінансовою корпорацією (http://www.ifc.org) та Радою голів ОСББ.
Сергій Савчук: 25% енергії з відновлюваних джерел до 2035 року – нова ціль України відповідно до Енергетичної стратегії
Схвалена Урядом Енергетична стратегія України до 2035 року передбачає посилення розвитку відновлюваної енергетики як однієї із складових досягнення енергетичної незалежності. На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук під час круглого столу “Нова енергетична стратегія України: Інвестиційні можливості та виклики”, проведеного Комітетом ВРУ з питань ПЕК та Міненерговугілля під головуванням народного депутата України Олександра Домбровського.
«Нова мета України – досягти 25% енергії з відновлюваних джерел у загальному первинному постачанні енергії до 2035 року. Швидкі темки розвитку відновлюваної енергетики у світі, поступове зменшення вартості проектів у цій сфері дають підстави вважати, що ми зможемо досягти мети. Більше того, прийняті за останні три роки закони стимулювали впровадження «зелених» проектів в Україні, що свідчить, що ми вже на правильному шляху до цілі», - повідомив С.Савчук.
Як пояснив Голова Агентства, ще до прийняття стратегії Україна поставила за мету отримати у 2020 році 11% «зеленої» енергії в кінцевому енергоспоживанні країни. Це потребує чималих інвестицій, а саме – 12 млрд євро. Тому всі прийняті законодавчі зміни спрямовані на створення сприятливих умов для роботи інвесторів та бізнесу.
Серед ключових реформ - удосконалення та прив’язка до курсу євро «зелених» тарифів на «чисту» електроенергію, впровадження стимулюючого тарифу на тепло «не з газу». Також передбачено законодавством можливість укладати довгострокові договори купівлі-продажу електроенергії за «зеленим» тарифом до 2030 року.
«У найближчій перспективі очікуємо на прийняття ще одного важливого, розробленого спільно з Держенергоефективності законопроекту №6081, який полегшить виробникам «зеленої» електроенергії доступ до мереж. Проектом закону планується обмежити строк дії технічних умов на приєднання до мереж на термін до 3 років. Це дозволить вирішити так звану проблему «безстрокового резервування потужностей», прискорити будівництво об’єктів та уникнути спекуляцій з виданими технічними умовами», - підкреслив С.Савчук та закликав присутніх народних депутатів України проголосувати за законопроект.
Окрім законодавчих змін, Держенергоефективності працює над інструментами залучення інвесторів в Україну. Один з них – це створена за підтримки Уряду Німеччини Інтерактивна карта UA MAP (https://www.uamap.org.ua), завдяки якій інвестор з будь-якої країни світу може ознайомитися із діючими та потенційними проектами в Україні. Наразі на карті вже 40 привабливих бізнес-пропозицій на суму близько 700 млн євро.
Довідково:
Участь в обговоренні завдань, передбачених Енергетичною стратегією України на період до 2035 року, також взяли: народні депутати України - Ольга Бєлькова та Вікторія Войціцька, заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості Наталя Бойко, представники Делегації ЄС в Україні, USAID, Секретаріату Енергетичного Співтовариства, ЄБРР, посольств Норвегії, США, Угорщини, Чехії, Франції, Німеччини, Японії, Канади, НАК “Нафтогаз України”, ПАТ “Укргазвидобування”, НАЕК “Енергоатом”, НЕК “Укренерго”. 

Сергій Савчук: Фінляндія готова залучати технології та інвестиції у сферу виробництва енергії з відходів в Україні
Голова Держенергоефективності Сергій Савчук провів переговори з представниками фінської компанії «Ferroplan» (https://www.ferroplan.fi/en/main/), яка спеціалізується на реалізації екологічних проектів з переробки відходів та очистки води.
Наразі компанія вивчає можливості встановлення в українських містах сміттєпереробних заводів з подальшим виробництвом енергії. Такі проекти будуть надзвичайно корисні громадам, адже вирішуватимуть екологічні та енергетичні проблеми. Водночас, для інвесторів важливим питанням залишається рентабельність та окупність встановлення подібних об’єктів.
«Щоб підвищити привабливість цих проектів та зміцнити бізнес-зв’язки двох країн, Уряд Фінляндії розробив умови вигідного кредитування компаній під гарантування фінансової компанії «Finnvera» (https://www.finnvera.fi)», - розповіли представники компанії та запевнили, що робота фінського бізнесу на таких умовах дозволить пришвидшити виконання підписаного у цьому році меморандуму про співпрацю України та Фінляндії у сфері відновлюваної енергетики.
У свою чергу, С.Савчук запевнив у значному потенціалі використання відходів для виробництва енергії: «Із 10 млн т. відходів в країні можна виробляти 3,5 млн Гкал тепла та 1170 млн кВт*год електроенергії в рік. Це дозволить щорічно заміщувати 700 млн м3 газу».
Крім цього, Агентство розробило фінансову модель заводу з переробки 350 тис. т відходів в рік та виробництва енергії. Потужність об’єкту становитиме 4,5 МВт електроенергії та 41 МВт тепла. Такий проект потребуватиме 41 млн євро інвестицій. Якщо проект реалізовувати на вигідних умовах кредитування, передбачених Урядом Фінляндії, то його окупність буде привабливою.
За результатами зустрічі сторони домовилися продовжити співпрацю та проаналізувати як фінські, так і українські економічно вигідні моделі встановлення потужностей з переробки відходів та виробництва енергії. Надалі Агентство опрацює можливості реалізації таких проектів з мерами різних українських міст.






Уряд затвердив порядок розрахунку середньозважених тарифів на тепло з газу для подальшого встановлення тарифів на тепло з альтернативних джерел
6 вересня на засіданні Уряду схвалено розроблений Держенергоефективності порядок розрахунку середньозважених тарифів на теплову енергію з газу, її транспортування та постачання для потреб населення та бюджетних установ.
Це рішення є необхідним для належного виконання Закону України від 21.03.2017 №1959-VIII, яким запроваджується стимулюючий тариф на тепло з альтернативних джерел (http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/1959-19). Відповідно до Закону виробники тепла з альтернативних джерел енергії отримають:
- чітко зафіксований на законодавчому рівні тариф на рівні 90% від тарифу на тепло з газу,
- у разі його відсутності – на рівні 90% від середньозваженого тарифу на тепло з газу.
«Затвердження Урядом зазначеного порядку дозволяє Держенергоефективності розраховувати середньозважені тарифи. У свою чергу, органи місцевого самоврядування зможуть встановлювати підприємствам стимулюючі тарифи на тепло з альтернативних джерел на гарантованому Законом рівні», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
«Звертаюся до органів місцевого самоврядування вчасно, до 10 числа останнього місяця кожного кварталу, надавати до Держенергоефективності усю необхідну інформацію для розрахунків середньозважених тарифів за формами, розміщеними на сайті Агентства (http://saee.gov.ua/uk/events/previews/1921)», - закликав місцеву владу до співпраці С. Савчук.


Прийняте рішення Уряду та подальша злагоджена робота Агентства та місцевої влади дозволять сприяти безперебійній роботі виробників тепла з відновлюваних джерел енергії в осінньо-зимовий період.
Довідково:
Відповідно до Закону України від 21.03.2017 №1959-VIII зазначені середньозважені тарифи щоквартально, до 25 числа останнього місяця кварталу, розраховуються Держенергоефективності за інформацією НКРЕКП та органів місцевого самоврядування у порядку, затвердженому Урядом.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю


Сергій Савчук: За I півріччя 2017 року понад 500 домогосподарств перейшли на електроенергію з енергії сонця
 Попит населення на сонячні панелі продовжує зростати. Впродовж II кварталу цього року ще 326 сімей віддали перевагу «сонячній» електроенергії. Це на 25% більше порівняно з I кварталом цього року, коли 200 сімей перейшли на «чисту» енергію. Також, у II кварталі загальна встановлена потужність сонячних станцій приватних домогосподарств зросла на 24% та склала майже 25 МВт.
Сьогодні, станом на кінець II кварталу 2017 року, 1635 домогосподарств встановили сонячні панелі. Це майже в 4 рази більше ніж рік тому.
«На підвищений інтерес населення до сонячних панелей вплинув прийнятий у 2015 році Закон України № 514-VIII, яким встановлено та прив’язано до курсу євро «зелений» тариф на електроенергію, вироблену сонячними установками потужністю до 30 кВт. Завдяки цьому тарифу родини можуть заробляти, продаючи надлишок виробленої «чистої» енергії у мережу. У 2017 році таку електроенергію можна реалізовувати за ціною 18,09 євроценти/кВт*год», – повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Зазначений Закон, розроблений спільно з Держенергоефективності, став рушійною силою для розвитку сфери використання сонячних панелей в Україні. З початку дії цього Закону попит на «сонячну» електроенергію щоквартально зростав на 40-50%. Рекордні збільшення склали 77% в IV кварталі 2016 року та 85% в IV кварталі 2015 року.
Окрім Закону, є ще й інші стимули для населення долучатися до «чистої» енергії. В рамках місцевих програм здешевлення «теплих кредитів», які розробляються спільно з Держенергоефективності, місцева влада Львівщини та Житомирщини передбачила фінансову допомогу родинам при придбанні сонячних панелей. Тепер мешканцям Львівської області з обласного бюджету відшкодовується 22% відсоткової ставки за кредитом на сонячні панелі, а населенню Житомирської області – 20% суми кредиту.

Сергій Савчук Міжнародні компанії аналізують перспективи інвестування у проекти з відновлюваної енергетики в Україні
Це питання обговорив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук з виконавчим директором міжнародної компанії «Shanda Consult Ltd» Стефаном Нолте та представником Асоціації з консалтингу в країнах ЄС та Ближнього Сходу «Eumecon» Яном Енгельке.
Як пояснив Стефан Нолте, наразі компанія «Shanda Consult Ltd» досліджує правове поле та інвестиційну привабливість відновлюваної енергетики в Україні. У результатах аналізу зацікавлені німецькі інвестори, які розглядають можливість інвестування у «зелені» проекти.
«Ми не вперше працюємо в Україні. Бачимо, що з 2014 року проводиться ціла низка успішних реформ. Тож, наразі нас цікавлять стимули та гарантії, які запроваджуються для інвесторів, регулюючі механізми, стабільність економічної ситуації тощо», - повідомив С.Нолте. Він також зауважив, що раніше компанія досліджувала рентабельність встановлення біогазових установок. Тепер у полі зору - використання всіх відновлюваних джерел енергії.
Голова Держенергоефективності окреслив представникам компаній ті законодавчі рішення, які стали ключовими для активізації розвитку відновлюваної енергетики. Серед основних стимулів – прив’язаний до курсу євро «зелений» тариф, ліквідована «місцева складова», запроваджена надбавка до «зеленого» тарифу за використання обладнання українського виробництва, прийнятий стимулюючий тариф на виробництво тепла «не з газу», передбачене законодавством укладання довгострокових договорів купівлі-продажу електроенергії за «зеленим» тарифом на весь строк дії цього тарифу.
«Завдяки реформі «зелений» тариф на електроенергію, вироблену з біогазу та біомаси, тепер один з найбільших в Європі і становить 12,4 євроценти/кВт*год», - підкреслив Голова.
Сергій Савчук також відзначив налагоджену співпрацю Держенергоефективності з владою на місцях.
«Завдяки фінансовій децентралізації місцеві бюджети зросли. Тому важливо спрямовувати кошти на корисні проекти із заміщення газу та інших енергоресурсів. Цьогоріч ми тісно працюємо з місцевою владою у цьому напрямі: роз’яснюємо законодавство, консультуємо щодо перспектив реалізації різних проектів. Ми готові допомогти знайти потенційні «точки входу», - повідомив С. Савчук.
Загалом, сторони домовилися продовжити співпрацю та обмін інформацією. Зокрема, Агентство надасть детальну інформацію щодо потенційних проектів з відновлюваних джерел енергії, які можуть бути реалізовані спільно із німецькими компаніями.

Держенергоефективності опублікувало рекомендації місцевій владі щодо впровадження системи енергетичного менеджменту в бюджетних установах
Держенергоефективності спільно з Проектом USAID «Муніципальна енергетична реформа в Україні» розробило для місцевої влади узагальнене Положення про впровадження системи енергетичного менеджменту в бюджетних установах: http://saee.gov.ua/sites/default/files/ENERGY_MANAGEMENT_14_08_2017.docx.
«Енергоменеджмент – фундамент, на якому потрібно будувати майбутню роботу з ефективного використання енергоресурсів. Як відомо, завдяки лише енергоменеджменту, без додаткових капіталовкладень, можна досягти до 20% зменшення енергоспоживання в установах», - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
«Агентство всебічно підтримує місцеву владу у цьому напрямі. На III Форумі енергоефективного партнерства підписано 37 меморандумів про співпрацю, згодом проведено цілий цикл роз’яснювальних семінарів для понад
2 тис. представників місцевих громад. Тепер ми підготували та надаємо місцевим органам влади рекомендації, як впроваджувати енергоменеджмент, як проводити енергомоніторинг, як фінансово стимулювати енергоменеджерів тощо. Це положення - готовий документ, який можна брати за основу під час роботи», - прокоментував С.Савчук.
Нагадаємо, що в рамках підписаних з Держенергоефективності меморандумів місцеві органи влади мають затвердити положення про впровадження системи енергоменеджменту, започаткувати інститут енергоменеджерів у бюджетних установах, забезпечити їхню навчальну підготовку, контролювати процес реформ.
«Агентство й надалі допомагатиме муніципалітетамставати енергонезалежними. Місцеві органи влади можуть безперешкодно звертатися в Агентство за консультацією щодо впровадженняенергоменеджменту», – зауважив Голова Агентства.
Управління комунікації та зв’язків з громадськістю



Рекордний червень 2017 року: за місяць ОСББ взяли «теплих» кредитів на 18 млн грн, що майже у 5 разів більше ніж у червні 2016 року
Червень 2017 року ознаменувався абсолютним рекордом з точки зору попиту ОСББ на програму «теплих» кредитів. Цього місяця 93 ОСББ з різних регіонів країни залучили на впровадження енергоефективних заходів у багатоповерхівках 18,5 млн грн. Це майже в 5 разів більше за суму коштів, залучену ОСББ за аналогічний період 2016 року.
«У 2017 році ОСББ демонструють надзвичайно високий інтерес до «теплих» кредитів. Вражає не лише сума залучених на утеплення коштів, а й кількість нових ОСББ, які долучаються до програми. Якщо у 2016 році учасниками  програми ставали 10-15 ОСББ у тиждень, то цьогоріч -  вже 20-25 ОСББ. Більше того, у червні 2017 року кількість нових учасників ОСББ за тиждень сягнула 34», - прокоментував результати щотижневого моніторингу програми Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Статистика свідчить, що ОСББ усвідомлюють цілу низку переваг участі у програмі «теплих» кредитів. По-перше, за умовами програми ОСББ отримують з держбюджету чимале відшкодування своїх витрат на утеплення, а саме – від 40% до 70%.
По-друге, ОСББ можуть скористатися місцевими програмами здешевлення «теплих» кредитів і одержати подвійну, а інколи й потрійну компенсацію коштів. Так вчинило, наприклад, харківське ОСББ «Злагода». Встановивши ІТП на суму 231 тис. грн, ОСББ отримало 92 тис. грн з держбюджету, 46 тис. грн  з обласного бюджету і ще 46 тис. грн. з міського бюджету Харкова. Фактично ОСББ придбало ІТП за 20% від його ринкової вартості.
Тож, завдяки програмі «теплих» кредитів ОСББ заощаджують половину і більше своїх коштів при впровадженні енергоефективних заходів. На цьому позитивні моменти не закінчуються. Мешканці будинків значно менше сплачуватимуть за комунальні послуги, а в оселях пануватиме тепло і комфорт.
Важливий і той факт, що після впровадження енергоефективних заходів вартість квартири стрімко зростає.
Загалом, за два роки дії програми її учасниками стали 930 ОСББ, які залучили в державних банках 128,6 млн грн. на реалізацію енергоефективних заходів у багатоповерхівках.

"Насамперед, ми отримаємо можливість максимально проявляти своє волевиявлення щодо питань управління багатоквартирним будинком (демократизація відносин у житловій сфері).





В Україні завдяки енергетичним культурам можна замістити
 близько 20 млрд м3 газу


Про це заявив Юрій Шафаренко, директор Департаменту відновлюваних джерел енергії Держенергоефективності, на практичному семінарі «День енергетичного поля», що відбувся 30 травня у Луцьку.
«При вирощуванні енергетичних культур на 1 млн га та середній їх врожайності 11,5 млн т/рік можна замістити до 5,5 млрд м3 газу в рік. Враховуючи, що в країні близько 4 млн га таких малородючих земель, де варто вирощувати енергокультури, то потенційно може заміщувати близько 20 млрд м3 газу. Це нагода трансформувати країну з імпортера газу в експортера», - повідомив Ю. Шафаренко та презентував діюче законодавче поле у відновлюваній енергетиці.
В рамках семінару учасники відвідали справжні енергетичні плантації, де ознайомилися з різними сортами енергокультур, з особливостями їх вирощування та технологіями збору урожаю. Також було продемонстровано техніку, задіяну у процесі вирощування та збирання енергокультур. Логічним завершенням поїздки став візит до смт. Іваничі на твердопаливну котельню, де спалюється тріска з енергетичної верби, зібраної на плантаціях. У результаті котельня постачає тепло та гарячу воду медичному закладу. 




Таким чином, учасники семінару ознайомилися з повним циклом виробництва тепла за допомогою енергокультур: від моменту їх садіння до постачання тепла кінцевому споживачу.
Довідково:
Держенергоефективності дякує компанії “Салікс Енерджі”, а саме - керуючому партнеру Костянтину Богатову та директору Ірині Гнап, за співорганізацію практичного семінару на таку важливу для всієї країни тему.

Уряд схвалив рішення, за яким в Україні пилососи та барабанні сушильні машини реалізовуватимуть з енергетичними етикетками європейського зразка

31 травня на засіданні Уряду затверджено розроблені Держенергоефективності технічні регламенти енергетичного маркування пилососів та побутових барабанних сушильних машин. 
Відповідно до цих регламентів всі пилососи та барабанні сушильні машини в Україні повинні реалізовуватися разом з енергетичними етикетками європейського зразка.
«Завдяки енергетичному маркуванню цієї техніки споживачі отримуватимуть повну та достовірну інформацію щодо класу її енергетичної ефективності. Іншими словами, вони зможуть обрати енергоощадне обладнання. Його використання дозволить, наприклад, менше сплачувати за електроенергію», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Також передбачається, що постачальники та розповсюджувачі цього побутового обладнання будуть зобов'язані включати інформацію про клас енергоефективності продукції до рекламних матеріалів.
Запровадження системи енергетичного маркування побутового обладнання, яка відповідатиме вимогам оновленого європейського законодавства у цій сфері, дозволить:
· забезпечити ефективне споживання енергоресурсів при використанні такого обладнання;
· суттєво підвищити рівень конкурентоспроможності вітчизняних виробників на внутрішньому та міжнародному ринках;



· контролювати та не допустити на ринок України неефективне обладнання.

Сергій Савчук  Завдяки «зеленим» проектам міста стають економічно сильнішими, а громади – заможнішими

У цьому запевнив мерів різних міст Голова Держенергоефективності Сергій Савчук у ході семінару для органів місцевого самоврядування, організованого ВГО «Клуб мерів» 30 травня у Києві. Сергій Савчук пояснив, що реалізація проектів із встановлення, наприклад, твердопаливних котелень, біоТЕЦ на біомасі, вітроелектростанцій тощо – це завжди інвестиція у розвиток громад: бізнес активізується, нові робочі місця з’являються, надходження у бюджети різних рівнів зростають.
Крім цього, для впровадження таких проектів на місцях є достатньо коштів завдяки проведеній реформі децентралізації. «Прийшов час інвестувати кошти у проекти, які дадуть довготривалий результат як для міста, так і для пересічних громадян. Важливо розробляти проекти на засадах державно-приватного партнерства, а також вивчати ресурсний потенціал регіону та презентувати його інвесторам», - закликав Голова Агентства мерів міст до активної діяльності.
У ході виступу Сергій Савчук навів приклади діючих проектів у відновлюваній енергетиці та розповів про успіхи ЕСКО-компаній у впровадженні енергоефективних заходів у бюджетній сфері.


ОСББ-учасникам програми «теплих» кредитів Держава відшкодовує майже половину і більше витрат на енергоефективні заходи

Можливість заощадити майже половину і більше коштів при утепленні будинків – це ще один важливий фактор, який мотивує все більше ОСББ долучатися до Урядової програми «теплих» кредитів. 
Так, минулого тижня до програми приєдналося ще 14 нових ОСББ, які залучили близько 1,6 млн грн на енергоефективні заходи у своїх будинках. Позаминулого тижня також зареєстровано ще 14 ОСББ-учасників програми. Попит на програму з боку ОСББ стабільний і з початком літа, ідеального періоду для проведення робіт, він лише зростатиме.
«Завдяки тому, що Агентство постійно співпрацює з місцевими органами влади та стимулює їх приймати місцеві програми здешевлення «теплих» кредитів, ОСББ мають нагоду отримати подвійне та навіть потрійне відшкодування своїх витрат. Іншими словами, окрім державної компенсації від 40% до 70% суми «теплого» кредиту, ОСББ можуть одержати з місцевих бюджетів відшкодування відсоткової ставки або ще частини суми кредиту», - пояснив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Наприклад, харківське ОСББ «Альма-центр» встановило ІТП на 104 тис. гривень. З них Уряд повернув 44,6 тис. грн, а область – 20 тис. гривень. Тобто, встановлення ІТП обійшлося ОСББ у 2,6 разів дешевше, а саме - у 39,4 тис. гривень.
Дізнатися, в яких містах, районах та областях ОСББ можуть скористатися місцевими програмами здешевлення «теплих» кредитів, можна за допомогою Інтерактивної карти на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.
З початку дії програми нею скористалося 800 ОСББ з різних регіонів України, які залучили на термомодернізацію багатоповерхівок більше 
105 млн гривень.








Сергій Савчук: Україна готується гідно презентувати інвестиційний потенціал «чистої» енергетики на ЕКСПО-2017

На цьому наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук під час прес-конференції «Україна на ЕКСПО 2017: енергія творчих людей», яка відбулася 22 травня у ІА «Інтерфакс Україна» за ініціативи Торгово-промислової палати України. 
«Цього року Україна – почесний учасник широкомасштабної Міжнародної спеціалізованої виставки ЕКСПО 2017 «Енергія майбутнього». У виставці, яка триватиме три місяці, з 10 червня по 10 вересня, буде представлено більше 100 країн світу. Планується 5 мільйонів відвідувачів. Це представники різних компаній, які працюють у цьому напрямі на світовому ринку. Ми сподіваємося, що український ринок відновлюваних джерел енергії також буде цікавий для них», – повідомив Сергій Савчук та зауважив, що Україна буде презентувати як технологічні, так і законодавчі досягнення у відновлюваній енергетиці.
Україна запрошує міжнародних колег до Національного стенду, на якому буде представлено українські стартапи: вітрогенератор українського виробництва, сонячний концентратор з виробництва теплової енергії, жалюзі, що виробляють електричну енергію, а також зразок пасивного дому, який споживає мінімальну кількість енергії.
Також на українському стенді працюватиме інтегрована інформаційно-пошукова система, що дозволить якомога більшій кількості компаній заочно взяти участь у ЕКСПО-2017. Крім того, у цій системі буде ціла низка розроблених проектів з відновлюваної енергетики, які є перспективними для залучення інвестицій.
«Участь України в ЕКСПО 2017 – це унікальний шанс презентувати міжнародній спільноті потенціал використання відновлюваних джерел енергії, а також зацікавити та мотивувати потенційних інвесторів працювати в Україні. Для компаній це нагода не лише презентувати свій бізнес, покращити імідж, розширити ринок та знайти бізнес-партнерів, а й представити обличчя всієї України!», – наголосив Голова Агентства та додав, що експозиція України працюватиме під гаслом «Енергія творчих людей». 
Також 15 червня 2017 року відбудеться Національний день України, в рамках якого планується провести бізнес-форум. 
Детальніше про участь України в ЕКСПО-2017 читайте на спеціалізованому веб-сайті: http://expo2017ukraine.com.ua.


Сергій Савчук: Уряд схвалив рішення, за яким в Україні телевізори та кондиціонери повітря реалізовуватимуть з енергетичними етикетками європейського зразка

24 травня на засіданні Уряду затверджено розроблені Держенергоефективності технічні регламенти енергетичного маркування телевізорів та кондиціонерів повітря. Відповідно до цих регламентів всі кондиціонери та телевізори в Україні реалізовуватимуть разом з енергетичними етикетками європейського зразка. Такі заходи здійснюватимуться у рамках виконання взятих на себе Україною зобов’язань відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.
«Завдяки енергетичним етикеткам споживачі матимуть повну та достовірну інформацію про клас енергетичної ефективності кондиціонерів та телевізорів. Також передбачається, що постачальники та розповсюджувачі цього побутового обладнання будуть зобов'язані включати інформацію про клас енергоефективності продукції до рекламних матеріалів», – повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук. 
Запровадження системи енергетичного маркування дозволить:
- забезпечити ефективне споживання енергоресурсів при використанні кондиціонерів та телевізорів;
- суттєво підвищити рівень конкурентоспроможності вітчизняних виробників кондиціонерів та телевізорів на внутрішньому та міжнародному ринках; 
- контролювати та не допустити на ринок України неефективне обладнання.


Голова Держенергоефективності представив для Bloomberg New Energy Finance потенціал відновлюваної енергетики в Україні

Досягнення країни у розвитку «чистої» енергетики, значний ресурсний потенціал, оновлене законодавство, гарантії для інвесторів, можливі ризики та їх подолання – все це презентував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук журналісту всесвітньо відомого видання «Bloomberg New Energy Finance» у ході інтерв’ю.
Як повідомив старший редактор видання Бен Вікерс, Bloomberg New Energy Finance проводить дослідження розвитку відновлюваної енергетики в різних країнах світу і є авторитетним джерелом інформації для урядовців, політиків, інвесторів, бізнесменів. Цьогоріч видання вперше проаналізує інвестиційну привабливість України для проекту «Climatescope».
«Впродовж останніх кількох років Україна сміливо відповідає на всі енергетичні виклики. Окрім цього, ми дотримуємося світових тенденцій та розвиваємо чисту енергетику. Для цього в Україні колосальні можливості. По-перше, ресурси для виробництва енергії з усіх видів відновлюваних джерел наявні у кожному регіоні. По-друге, залучаючи передовий досвід країн ЄС та США, ми напрацьовуємо сприятливе для інвесторів законодавче поле. По-третє, за ініціативи Агентства консолідуємо місцеву владу та громади у запровадженні програм з енергоефективності, ЕСКО-механізму, систем енергоменеджменту», - наголосив Сергій Савчук.
У ході інтерв’ю С.Савчук розповів про цілі Національного плану дій з відновлюваної енергетики до 2020 року, про результати прийнятого у 2015 році Закону України щодо стимулювання умов виробництва електроенергії з відновлюваних джерел енергії та інші законодавчі акти, що сприяють розвитку енергоефективності.
Також Сергій Савчук зауважив, що Агентство тримає під контролем основні проблемні питання у цій сфері і працює над їх вирішенням. Одне з них – розв’язання питання зарезервованих потужностей та спрощення доступу до мереж виробникам «чистої» електроенергії. Для цього вже розроблено законопроект, мета якого – встановити конкретний термін дії технічних умов на приєднання до мереж, а саме - 3 роки. Це стимулюватиме інвесторів швидше завершувати будівництво об’єктів та розблокує зарезервовані потужності для сприяння реалізації нових проектів.
Детальніше про державну політику розвитку відновлюваної енергетики читайте найближчим часом у Bloomberg New Energy Finance.


Сергій Савчук: На початку травня, лише за три робочі дні, ще 17 ОСББ поспішили скористатися «теплими» кредитами

Початок травня став для багатьох сімей ідеальною нагодою подбати про утеплення житла. Минулого тижня, впродовж лише трьох робочих днів, ще 17 ОСББ з різних міст країни стали учасниками програми «теплих» кредитів та залучили у державних банках 3,8 млн грн. на реалізацію енергоефективних заходів у своїх будинках. Для порівняння у січні цього року ОСББ використали 1,6 млн грн. на ці цілі, а у лютому – 1,7 млн гривень. 
«Все більше ОСББ озираються на успішно утеплені за цією програмою багатоповерхівки та переконуються у перевагах програми. Повернення з держбюджету від 40% до 70% витрат на утеплення, додаткова компенсація відсоткової ставки за кредитом з місцевих бюджетів, зменшення енергоспоживання, скорочення рахунків за комунальні послуги, підвищення комфорту в оселях, збільшення вартості квартир у модернізованому будинку – все це та багато інших позитивних факторів чекає на ОСББ-учасників Урядової програми з енергоефективності», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Голова Агентства також нагадав, що цьогоріч програму удосконалено та розширено кількість банків, які надають фінансування на енергоощадні заходи. Завдяки приєднанню ПриватБанку до програми між банками зросла конкуренція. Це позитивно вплинуло на зменшення відсоткової ставки за «теплими» кредитами.
«Найголовніше те, що у цьому році ми додали нову опцію у програму: запровадили обов’язковість обліку тепла в багатоповерхівках. Це мотивує ОСББ контролювати ефективність впровадження заходів з енергоефективності», – наголосив Голова Агентства.
Загалом, з початку дії програми її учасниками стали 772 ОСББ, які залучили на термомодернізацію багатоповерхівок 102,3 млн гривень.


Сергій Савчук: У I кварталі цього року ще 200 родин встановили сонячні панелі та почали заробляти на «чистій» електроенергії
В Україні спостерігається позитивна динаміка попиту на сонячні панелі з боку населення. Незважаючи на холодну пору року та низку зимово-весняних свят, у I кварталі 2017 року ще 200 родин встановили приватні сонячні електростанції загальною потужністю 3,4 МВт.
«За даними нашого моніторингу, з початку року кількість сонячних панелей, які встановили приватні домогосподарства, зросла на 18%, а їхня загальна потужність – на 20%. Такий всезростаючий попит на «чисту» енергію зумовлено запровадженим ще у 2015 році Законом України № 514-VIII та прив’язаним до курсу євро «зеленим» тарифом на закупівлю електроенергії, виробленої сонячними установками потужністю до 30 кВт. Завдяки цьому тарифу родини можуть продавати надлишок виробленої «чистої» енергії у мережу, а отже – заробляти на цьому», –повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Голова Агентства також нагадав, що домогосподарства, які встановили сонячні панелі у 2017 році, можуть реалізувати надлишок згенерованої електроенергії в мережу за ціною 18,09 євроцента за 1 кВт*год. 
«Ми вчергове переконуємося у дієвості розробленого спільно з Держенергоефективності Закону України №514-VIII від 04.06.2015 року. Він став потужним стимулом для родин долучатися до альтернативних джерел енергії. З початку дії цього Закону попит на «сонячну» електроенергію щоквартально зростав на 40-50%, а інколи й на 70%. На сьогодні вже більше 1300 сімей фактично повністю забезпечують свої потреби в електроенергії завдяки енергії сонця та ще й щомісяця мають чималий заробіток», - прокоментував Голова Агентства. 






У квітні попит ОСББ на програму з утеплення житла зріс утричі порівняно з березнем


Утеплити і заощадити, а ще й підвищити вартість квартир у будинку – таку стратегію дій обирають все більше ОСББ в Україні. Лише за останні 5 робочих днів 29 ОСББ стали учасниками Урядової програми «теплих» кредитів і залучили на різні енергоефективні заходи більше 7 млн гривень. Це утричі більше ніж позаминулого тижня. Тоді 13 ОСББ отримали в держбанках більше 2,1 млн гривень.
Стрімкий ріст попиту на Урядову програму демонструє і квітень загалом. Так, у квітні майже 60 ОСББ одержали на утеплення житла 13,2 млн грн., що майже утричі більше ніж у березні. Фактично, попит у 2017 році виходить на рівень рекордних показників кінця 2016 року. 
Чому ОСББ поспішають скористатися програмою «теплих кредитів»? По-перше, це нагода отримати в рамках програми чимале відшкодування своїх витрат: від 40% до 70% суми залучених на утеплення коштів. По-друге, це можливість одержати додаткову компенсацію за «теплим» кредитом з місцевого бюджету. У результаті деякі ОСББ фактично вдвічі і більше зменшують свої витрати на енергоефективні заходи.
Найголовніше те, що після проведення енергоефективних заходів мешканці багатоповерхівок менше сплачують за комунальні послуги. За даними моніторингу, після комплексної термомодернізації будинку – утеплення, встановлення ІТП з погодним регулюванням – рахунки за опалення скорочуються вдвічі і навіть втричі.
Врешті-решт, в утеплених будинках набагато комфортніше проживати, а вартість квартир підвищуються щонайменше на 25%. Наприклад, в одному з луцьких ОСББ квартири після модернізації подорожчали вдвічі. Як бачимо, переваг утеплення ще й за подвійної компенсації з державного та місцевого бюджету більш ніж достатньо.
Загалом, з початку дії програми «теплих» кредитів нею скористалося вже 755 ОСББ, які залучили на енергоощадні заходи 98,5 млн гривень.

Довідково: 
З питань участі в Урядовій програмі «теплих» кредитів звертайтеся, будь ласка, до Call-центру при Держенергоефективності за тел.: (044) 296-71-60, 292-32-57 та e-mail: energoefect@saee.gov.ua.

Держенергоефективності спільно з місцевими органами влади започатковує масштабне впровадження енергоменеджменту у бюджетних установах

Голови облдержадміністрацій та міських рад взяли на себе зобов’язання впроваджувати системи енергоменеджменту у школах, дитсадках, лікарнях та інших бюджетних закладах. Надавати їм підтримку у цьому буде Держенергоефективності. Про це йдеться у Меморандумах, підписаних сторонами у ході III Форуму енергоефективного партнерства.
«Це питання назріло вже давно. В Україні налічується близько 78 тис. установ, що фінансуються за рахунок бюджетних коштів: як державного, так і місцевих рівнів. Витрати енергоресурсів на опалення приміщень в Україні у 2-3 рази вищі, ніж, наприклад, у країнах ЄС. Вирішити це питання можна, впровадивши систему енергоменеджменту на місцях», – зауважив Сергій Савчук.
«Перевага енергоменеджменту полягає у можливості постійно відслідковувати витрати енергетичних ресурсів та приймати управлінські рішення щодо їх ефективного використання», - підкреслив С.Савчук та зауважив, що при початковому етапі впровадження систем енергоменеджменту без капіталовкладень вже можна досягти від 5% до 10% економії енергоресурсів. Скорочення енергоспоживання сягне 20% за рахунок налагодження енергоефективної експлуатації об’єктів.
«Наша мета - налагодити системну роботу з місцевою владою у питанні енергоменеджменту. Для цього Агентством розроблено та 26 квітня Урядом схвалено План заходів із впровадження систем енергетичного менеджменту в бюджетних установах. Першим кроком до його реалізації стало підписання меморандумів про наміри місцевих органів влади вже сьогодні розпочати реалізацію заходів з енергоменеджменту», - повідомив Голова Агентства.
За умовами Меморандуму місцева влада в регіонах має затвердити положення про впровадження системи енергоменеджменту, започаткувати інститут енергоменеджерів в бюджетних установах, забезпечити їхню навчальну підготовку та підвищення кваліфікації, контролювати процес реформ та передбачити фінансування для подальшого впровадження енергоефективних заходів у бюджетних установах.
Держенергоефективності, зі свого боку, надаватиме консультації, сприятиме підготовці енергоменеджерів, запровадить національну систему моніторингу функціонування систем енергоменеджменту в бюджетних установах, створить відкриту базу даних енергетичних характеристик таких будівель, а також перелік успішних історій з цього питання. Також планується запровадити рейтингову оцінку діяльності бюджетних установ у сфері енергоефективності.
Найближчим часом в рамках підписаних меморандумів в кожному регіоні країни буде проведено інформаційно-роз’яснювальні заходи з питань енергоменеджменту.
Довідково:
27 квітня в рамках III Форуму енергоефективного партнерства підписано Меморандуми про партнерство щодо запровадження систем енергетичного менеджменту у бюджетних установах з:
• керівництвом обласних державних адміністрацій: Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Закарпатської, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської;
• меріями міст: Київ, Вінниця, Дніпро, Житомир, Запоріжжя, Івано-Франківськ, Краматорськ, Кропивницький, Луцьк, Миколаїв, Рівне, Суми, Херсон, Хмельницький, Черкаси, Чернівці, Чернігів, Ніжин, Славутич.
Загалом, підписано 34 меморандуми. Після форуму започаткування співпраці з іншими областями та містами продовжиться.

Українські родини вже сьогодні готуються до наступного опалювального сезону та утеплюють будинки

Завершення опалювального сезону 2016/2017 рр. дає змогу домогосподарствам зробити чимало висновків щодо необхідності впроваджувати енергоефективні заходи. Все більше сімей усвідомлюють, що подбати про утеплення житла треба заздалегідь, вже сьогодні.
Про це свідчить позитивна динаміка попиту на Урядову програму «теплих» кредитів. Особливу активність почали проявляти ОСББ. Зокрема, минулого тижня 13 ОСББ залучили 2,1 млн грн на енергоефективні заходи. Для порівняння позаминулого тижня 9 ОСББ отримали більше 1 млн. грн на утеплення. 
Зазвичай, ОСББ впроваджують різні заходи: від встановлення лічильників тепла, облаштування ІТП, заміни вікон, до проведення комплексного утеплення будинку.
У результаті ОСББ-учасники програми виграють двічі. Спочатку з держбюджету вони отримують відшкодування витрат у розмірі від 40% до 70%. Додаткову компенсацію ОСББ можуть одержати від місцевих органів влади. Крім цього, після реалізації необхідних енергоефективних заходів мешканці багатоповерхівки значно менше сплачують за комунальні послуги. 
Наприклад, в ОСББ «Берегиня» (Львів) після модернізації освітлення рахунки за електроенергію у під’їздах зменшилися у 4-5 разів. Жителі іншого ОСББ "Авангард-Луцьк" після термомодернізації майже вдвічі скоротили рахунки за опалення.
«Сьогодні маємо багато прикладів успішного утеплення будинків за фінансової підтримки Держави. Вони доводять ефективність як програми, так і реалізації енергоощадних заходів», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Загалом, станом на сьогодні 726 ОСББ стали учасниками Урядової програми «теплих» кредитів. Разом вони залучили 91,5 млн грн на утеплення житла.


Сергій Савчук у березні українці-учасники програми «теплих» кредитів залучили на енергоефективні заходи рекордну суму коштів – півмільярда гривень

У березні понад 25 тисяч родин стали учасниками Урядової програми "теплих" кредитів та залучили на реалізацію енергоефективних заходів у своїх оселях 509 млн гривень. Це абсолютний рекорд, досягнутий вперше за три роки дії програми. Ця сума коштів у півтора рази та навіть удвічі перевищує показники кращих періодів програми. Наприклад, у листопаді 2015 року за місяць сім'ї отримували разом близько 300 млн гривень.
"Результати моніторингу дії Урядової програми у 2017 вражають. Вони вчергове доводять, що довіра українських родин до програми зросла в рази. Все більше сімей усвідомлюють подвійну вигоду від участі у програмі, а саме - можливість двічі заощадити. Спочатку, під час придбання необхідних матеріалів та обладнання, Уряд відшкодує частину суми "теплого" кредиту, а згодом після впровадження заходів з енергоефективності сім'я заощаджуватиме чималі суми бюджету на оплаті комунальних послуг", - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Як показує моніторинг програми, рекордним виявився і останній тиждень березня. Лише за п'ять робочих днів, з 27 по 31 березня, більше 7 тисяч сімей звернулися до Урядової програми. Разом вони отримали в державних банках "теплих" кредитів на суму майже 154 млн гривень. Зокрема, 
 219 родин придбали твердопаливні котли, витративши на це 4,1 млн. гривень; 
 більше 6800 сімей отримали в банках 147,5 млн. грн на утеплення приватного житла;
 ОСББ та ЖБК залучили 2,2 млн. грн. на реалізацію 11 енергоефективних проектів у багатоповерхівках.
Загалом, з початку дії програми нею скористалося понад 240 тисяч родин, які отримали в банках більше 3,2 млрд грн. на впровадження різних енергоефективних заходів: заміна газових котлів на твердопаливні, встановлення нових енергоефективних вікон, утеплення будинків, облаштування ІТП, встановлення приладів обліку тепла, води, багатозонних лічильників електроенергії, модернізація освітлення тощо.
Окрім Урядової фінансової допомоги, населення може отримати додаткову підтримку і на місцях. Завдяки тісній роботи Держенергоефективності з місцевими органами влади в регіонах прийнято понад 240 місцевих програм додаткового відшкодування частини суми чи відсотків за "теплими" кредитами. Перевірити, чи є у Вашому місті, районі, області така програма, можна за допомогою Інтерактивної карти на сайті Агентства: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.


ОГОЛОШЕННЯ
До уваги представників бізнесу - запрошення взяти участь у Міжнародній спеціалізованій виставці «ЕКСПО-2017» у Казахстані!

З 10 червня по 10 вересня 2017 року в м. Астана (Казахстан) Україна буде учасником Міжнародної спеціалізованої виставки ЕКСПО – 2017 «Енергія майбутнього».
Участь України в ЕКСПО 2017 - це унікальний шанс презентувати міжнародній спільноті – представникам більше 100 країн світу - потенціал використання відновлюваних джерел енергії, а також зацікавити та мотивувати потенційних інвесторів працювати в Україні!
Крім цього, 15 червня 2017 року - Національний день України, в рамках якого відбудеться бізнес-семінар щодо інвестиційного потенціалу України у сфері відновлюваної енергетики, а також низка інших заходів.
На виставці очікується більше 5 млн відвідувачів.
Запрошуємо українські компанії, які працюють у сфері відновлюваної енергетики та енергоефективності, взяти участь у Міжнародній спеціалізованій виставці «ЕКСПО - 2017»!
Ви матимете унікальний шанс:
-       презентувати свої інновації представникам провідних компаній та  міжнародних фінансових організацій більше 100 країн світу,
-       знайти партнерів для бізнесу та залучити інвестиції,
-       укласти взаємовигідні угоди,
-       ознайомитися із новітніми технологіями та рішеннями у відновлюваній енергетиці та суміжних галузях.
Офіційний веб-сайт Міжнародної спеціалізованої виставки «ЕКСПО-2017»: https://expo2017astana.com.
Контакти:

З питань участі у Міжнародній спеціалізованій виставці "ЕКСПО-2017" в місті Астана (Казахстан) звертайтеся за такими контактами:
-       Торгово-промислова палата України, тел. +380442781251 (Піковська Юліанна Володимирівна -  +380503521099, 
Ладогубець Сергій Артемович -  +380662490798,
 Широбоков Микита Станіславович - +380672395697/+380634267353)

Умови участі України у EXPO-2017 дізнавайтеся на спеціалізованому веб-сайті:  http://expo2017ukraine.com.ua.

Більше інформації про EXPO-2017 – на веб-сайті Держенергоефективності: www.saee.gov.ua та Посольства України у Казахстані: http://kazakhstan.mfa.gov.ua/ua.








Сергій Савчук Українці активно впроваджують енергоефективні заходи, залучаючи на це щотижня щонайменше 100 млн. гривень
Цього року з моменту відновлення Урядової програми "теплих" кредитів попит на неї невпинно зростає. Якщо позаминулого тижня родини залучили майже 120 млн грн. на утеплення своїх домівок, то цього тижня – вже 130 млн гривень. При цьому, всі три напрями програми залишаються популярними. Зокрема, за тиждень:
- більше 180 родин прийняли рішення встановлювати твердопаливні котли і одержали для цього більше 3,4 млн грн. в державних банках;
- майже 6 тисяч сімей залучили 125 млн грн. на утеплення індивідуального житла;
- ще 8 ОСББ та ЖБК впроваджуватимуть енергоефективні заходи у багатоповерхівках, отримавши на це більше 1 млн гривень. Загалом, лише за неповний березень-місяць програмою скористалося більше 18 тис. сімей, залучивши в державних банках на утеплення своїх осель 355 млн гривень. Це рекордна сума коштів. Навіть у найкращі періоди дії програми населення та ОСББ освоювало максимум 300-350 млн грн. за цілий місяць.
"Це вкотре доводить надзвичайну затребуваність програми серед населення. Мешканці міст та сіл знають, що отримають подвійну вигоду – зможуть двічі заощадити сімейний бюджет: спочатку отримати безповоротну фінансову допомгу під час виплати "теплого" кредиту, згодом - після впровадження енергоефективних заходів значно зменшити комунальні рахунки", - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук. Загалом, з початку дії програми, а саме - з жовтня 2014 року, її учасниками стали більше 220 тисяч родин по всій Україні. Разом вони залучили понад 3 млрд грн. на заходи з економії енергоресурсів та утеплення осель.
Найбільше коштів українцями проінвестовано в утеплення індивідуального житла – майже 2,7 млрд гривень. У заміну газових котлів на "негазові" вкладено понад 333 млн гривень. Для реалізації великих енергоефективних проектів у багатоквартирних будинках ОСББ та ЖБК використано більше 83 млн гривень. Додатковим фактором, який стимулює українців до енергоощадності, є можливість одночасно скористатися кількома програмами безповоротної фінансової допомоги на утеплення житла: державній та місцевій (обласній, районній. міській). Подвійне відшкодування з різних бюджетів дозволяє зменшити витрати домогосподарства при виплаті «теплого» кредиту вдвічі, а інколи і більше. Наразі в Україні за ініціативи Держенергоефективності у тісній співпраці з місцевими органами влади прийнято вже 242 місцеві програми здешевлення "теплих" кредитів.







Сергій Савчук Україна переймає досвід Фінляндії у заміщенні газу альтернативними видами палива
29 березня, очолюючи офіційну делегацію України до м. Хельсінкі (Фінляндія), Голова Держенергоефективності Сергій Савчук взяв участь у Північно-балтійській біоенергетичній конференції. Ключовими темами заходу стали політика заміщення традиційних енергоресурсів альтернативними видами палива та розвиток ринків біомаси, високоефективної когенерації, біопалива.
«В країнах Балтійського регіону активно розвивається біоенергетика. Фінляндія – одна з провідних країн у цьому питанні. Вже у 2015 році частка «зеленої» енергії в кінцевому енергоспоживанні Фінляндії склала 39,3%, з яких близько 80% отримано з біомаси, - прокоментував Голова Агентства. – Для України, яка має значний потенціал використання відходів сільського та лісового господарства, досвід Фінляндії щодо виробництва енергії з альтернативних видів палива надзвичайно корисний». 
Як пояснив Сергій Савчук, загальний потенціал сільськогосподарських відходів в Україні складає 93,5 млн т, з яких, зокрема, солома зернових - 42%, відходи кукурудзи - 34%, відходи соняшника - 17%. Використовуючи на енергетичні потреби лише 37% відходів с/г культур, потенційно можна замістити понад 9 млрд м3 газу в рік.
Додатковим джерелом біомаси є вирощування енергетичних культур на малородючих землях, яких в Україні близько 4 млн га. «При вирощуванні на 1 млн га енергетичних культур можна замістити до 5,5 млрд м3 газу в рік», - наголосив С. Савчук.
Голова Агентства також розповів, що Україна та Фінляндія вже розпочала співпрацю у сфері відновлюваної енергетики. В рамках підписаного у січні 2017 року Меморандуму про взаєморозуміння між Держенергоефективності та Міністерством закордонних справ Фінляндії заплановано обмін досвідом та знаннями щодо державної політики та механізмів стимулювання розвитку «зеленої» енергетики, сприяння реалізації спільних проектів, участь у різних публічних заходах.
«У ході візиту до Фінляндії разом з представниками МЗС Фінляндії та провідними фінськими компаніями ми обговоримо технічні рішення та економічні моделі виробництва тепла з альтернативних джерел, стимулюючі інструменти для розвитку ринку біомаси, механізми розвитку високоефективної когенерації в Україні», - зауважив Голова Агентства.
Загалом, у конференції понад 100 представників Урядів країн ЄС, провідних компаній-виробників енергії з відновлюваних джерел, міжнародних організацій та експертів розглянули поточну ситуацію на європейському ринку біоенергетики у 2017 році, її роль у реалізації політики Євросоюзу у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики, а також шляхи стимулювання країн до використання альтернативних видів палива.



Сергій Савчук: Більше 3 тисяч родин-учасників програми «теплих» кредитів отримали понад 3 млн грн безповоротної фінансової допомоги на утеплення
Нещодавно Урядова програма «теплих» кредитів запрацювала на повну силу і вже цього тижня її учасники отримали належне їм відшкодування витрат на впровадження енергоефективних заходів у своїх оселях.

Так, 23 березня, Держенергоефективності здійснило перше у цьому році відшкодування більше 3 тис. учасникам Урядової програми «теплих» кредитів. Сума фінансової допомоги на утеплення житла сягнула понад 3 млн гривень. Зокрема:
-         мешканці 47 багатоповерхівок, які об’єдналися в ОСББ та залучили в Ощадбанку та Укргазбанку кошти на впровадження енергоефективних заходів, отримали компенсацію своїх витрат у розмірі 3,02 млн гривень;
-         родини, які стали учасниками програми «теплих» кредитів через Ощадбанк, переслідуючи мету - утеплити індивідуальне житло, одержали відшкодування на суму 93 тис. гривень.
В обох випадках в установленому порядку кошти перераховано з державного бюджету на рахунки учасників програми у відповідних банках.
Агентство регулярно здійснює інформування населення про хід реалізації програми, зміни у ній, нововведення і головне – виплату з держбюджету фінансової компенсації за "теплими" кредитами.
«Для нас важливо, щоб учасники програми завжди були вчасно поінформовані про те, коли було здійснено відшкодування. Ця інформація додає впевненості ще тисячам родин долучитися до програми та впроваджувати заходи з економії енергоресурсів, щоб у результаті значно менше сплачувати за комунальні послуги», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Нагадаємо, що механізм співфінансування енергоефективних заходів, покладений в основу програми, прозорий за своїм характером та зручний для населення. Учасники програми не контактують з чиновниками, не обмежені у виборі виробника чи постачальника обладнання, а відшкодування здійснюється регулярно та у максимально короткі терміни – у середньому через два місяці з моменту отримання "теплого" кредиту. Населення також має можливість звертатися до місцевих органів влади за додатковою компенсацією витрат на утеплення.
Загалом, з початку дії програми сім'ям, які залучали кошти на утеплення приватних будинків чи квартир, виплачено з держбюджету 1.04 млрд грн., а ОСББ та ЖБК – 31,3 млн гривень. 

Сергій Савчук: Український ринок проектів з відновлюваної енергетики цікавий для інвесторів з Туреччини

23 березня Голова Держенергоефективності Сергій Савчук провів зустріч з представниками великих турецьких компаній: Global Investment Holdings – потужною інвестиційною компанією, серед основних напрямів роботи чимале місце займає відновлювана енергетика, а також Tres Energy, що інвестує та реалізує проекти з когенерації та тригенерації.
"Ми тісно співпрацюємо з місцевою владою і минулого року відібрали понад 70 інвестиційно-привабливих розроблених проектів з відновлюваної енергетики. Половина з них – це виробництво біогазу з побутових відходів, решта – когенерація з альтернативних джерел енергії, сонячна та вітроенергетика», - у ході перемовин розповів Голова Агентства та запевнив турецьку сторону, що кожен регіон України має значний обсяг ресурсів для виробництва чистої енергії. Якщо говорити про встановлення когенераційних установок, то в деяких регіонах агрокомпанії запевняють у готовності забезпечити стале постачання необхідного обсягу біомаси.
С.Савчук підкреслив, що особливо цікавими для фінансування можуть бути проекти із встановлення когенераційних установок на біомасі. За фінансовою моделлю, яку розробило Агентство, окупність установки 5 МВт електричної потужності та 13 МВт теплової потужності складе близько 3,5 роки, адже інвестор зможе продавати вироблену електроенергію за одним з найбільших у Європі "зеленим" тарифом у 12,4 євроценти/кВт*год, а тепло подавати у мережу міста. 
Під час зустрічі Голова Агентства також ознайомив турецьку сторону із станом розвитку відновлюваної енергетики в Україні, розповів про амбітні цілі у цій сфері та акцентував увагу на створених у 2015 році сприятливих умовах на електрогенерації з чистих джерел, особливо біомаси. Сергій Савчук підкреслив, що Агентство продовжує активно займатися законодавчою роботою і вже цього тижня прийнято Парламентом розроблений спільно з Держенергоефективності закон, який дає інвесторам чітко визначений на законодавчому рівні тариф на виробництво тепла з альтернативних джерел. Для інвесторів – це додаткова гарантія повернення вкладених у проекти коштів.
У ході розмови турецька сторона зацікавилася особливістю впровадження «зелених» проектів в регіонах країни та наявністю необхідних для цього ресурсів.
Також, сторони обговорили законопроект про ринок електроенергії, який передбачає встановлення «зеленого» тарифу на спалювання побутових відходів. Днями законопроект схвалено Комітетом ВРУ з питань ПЕК та вирішено рекомендувати Парламенту прийняти його у другому читанні та в цілому. Якщо його буде прийнято Парламентом, то в країні відкриється новий ринок виробництва електроенергії з побутових відходів.
Загалом, сторони домовилися обмінюватися актуальною інформацією щодо ринку відновлюваної енергетики як в Україні, так і в Туреччині. У свою чергу, турецька сторона ознайомиться із низкою розроблених в Україні проектів, в які можна залучати інвестиції.

Сергій Савчук: Парламент прийняв законопроект, який дозволить ЕСКО-компаніям інвестувати в утеплення бюджетних установ в Україні

Сьогодні, 23 березня, на засіданні Парламенту прийнято у другому читанні законопроект № 4549 щодо продовження укладання енергосервісних договорів для термомодернізації будівель бюджетних установ. Свої голоси «за» віддали 228 народних депутатів України.


«Це ще одна перемога! Прийнято закон, який відкриває шлях для широкомасштабної термомодернізації дитсадків, шкіл, лікарень тощо. Відтепер ЕСКО-компанії матимуть абсолютно всі законодавчі підстави для роботи у бюджетній сфері, укладення ЕСКО-договорів та залучення свого капіталу у впровадження енергоефективних заходів у закладах соціальної сфери», - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук та нагадав, що законопроект розроблено за активної участі Агентства.


Зокрема, законом передбачається можливість застосування електронних аукціонів через систему PROZORRO для закупівель енергосервісу. Це значно полегшить процес заключення договорів між ЕСКО-компаніями та розпорядниками бюджетних коштів. Цьогоріч очікується укладання близько 100 ЕСКО-договорів.
«У 2017 році ми продовжимо впроваджувати та поширювати ефективний європейський ЕСКО-механізм. Від цього виграють усі: держава заощадить мільйони гривень бюджетних коштів,  активізується малий та середній бізнес, бюджетні установи зможуть зменшити енергоспоживання, зекономити кошти на оплаті комунальних послуг та використати їх на інші важливі проекти», - пояснив  С.Савчук та додав, що загальний потенціал цього ринку в бюджетній сфері сягає 5 млрд доларів США.


«Перевага енергосервісу полягає у тому, що без бюджетних вкладень можна буде залучити мільярди доларів приватних інвестицій в утеплення бюджетних установ та у результаті зменшити споживання газу по країні майже на 1 млрд м3 газу. Це реальний крок до енергонезалежності України», - повідомив Віктор Галасюк, народний депутат України, голова Комітету ВРУ з питань промислової політики та підприємництва.


Нагадаємо, що завдяки запровадженому у 2016 році ЕСКО-механізмі в чотирьох регіонах України (Київ, Одеська, Вінницька та Полтавська області) вже тривають роботи за 19-ма укладеними енергосервісними контрактами на загальну суму 7 млн. грн. Інвестори вже почали повертати свої вкладення.
Держенергоефективності висловлює вдячність усім народним депутатам України, які підтримали закон та проголосували на користь енергетичної незалежності України.





Сергій Савчук: Участь українського бізнесу у Міжнародній спеціалізованій виставці ЕКСПО-2017 – найкраща нагода залучити інвестиції у «зелені» проекти 
З 10 червня по 10 вересня 2017 року у м. Астана (Казахстан) Україна буде учасником потужної Міжнародної спеціалізованої виставки ЕКСПО-2017 «Енергія майбутнього». Щоб гідно презентувати Україну та продемонструвати перспективи участі бізнесу у цій виставці Держенергоефективності спільно з Мінекономрозвитку та Торгово-промисловою палатою України організували та провели нараду з представниками українських компаній, задіяних у сфері відновлюваної енергетики та енергоефективності. Захід відбувся 21 березня у Києві. 
«Виставка «ЕКСПО-2017» - знакова подія не тільки для всієї України, а й для кожного підприємця, який розвиває свій бізнес у сфері відновлюваної енергетики, адже тема цьогорічної виставки "Енергія майбутнього". Участь у цій виставці - це унікальна нагода для всіх розширити ринок, презентувати свій бізнес представникам з більш ніж 100 країн світу, знайти бізнес-партнерів, укласти взаємовигідні угоди та залучити інвестиції», - прокоментував подію Голова Держенергоефективності, заступник Комісара національної секції України Сергій Савчук.
Сергій Савчук також зазначив, що для держави участь України в ЕКСПО-2017  – це також можливість заявити на весь світ про колосальний ресурсний потенціал країни у сфері відновлюваної енергетики, про амбітну мету в 11% «зеленої» енергії в кінцевому енергоспоживанні країни до 2020 року, про активну роботу влади щодо удосконалення законодавчого поля та створення сприятливих умов для роботи бізнесу у цій сфері. 
Так, у вітчизняного бізнесу буде шанс провести переговори з представниками таких міжнародних організацій, як IRENA, ООН тощо. Навіть, власне,  участь у виставці такого масштабу стане потужним іміджевим заходом для компаній та їхнього майбутнього просування на ринку. 
«100 країн-учасниць, 18 міжнародних організацій, понад 5 мільйонів відвідувачів – Україна не повинна  втратити  нагоду взяти участь у заході такого масштабу», - зазначив перший віце-президент ТПП України Михайло Непран.  
"Усі компанії, які працюють у сферах енергоефективності та відновлюваної енергетики, зможуть стати учасниками виставки. Також, ми працюємо над тим, щоб перебування українських компаній на Виставці стало більш продуктивним. Для цього 15 червня плануємо проведення Національного дня України, в рамках якого відбудеться і бізнес-форум, де компанії також зможуть представити свої досягнення, інвестиційні проекти, наукові розробки та винаходи усьому світу", - повідомив Костянтин Гура, в.о. директора ВПДП при Держенергоефективності "Центр залучення зелених інвестицій". 
У ході наради представники компаній ознайомилися з концепцією виставкового павільйону України та умовами участі. 
«Нині триває робота над створенням інформаційно-пошукової системи, яка допоможе якнайкраще представити на виставці вітчизняні підприємства та їх можливості. Мета такої системи – мінімізувати витрати бізнесу та автоматизувати пошук партнерів. Така база даних компаній, розділена за галузями, в подальшому може бути використана для участі підприємств у інших міжнародних виставках», - розповів віце-президент ТПП України, заступник Комісара національної секції України Сергій Свистіль.
Детальніше з умовами участі компаній у виставці в Казахстані можна ознайомитися на сайті http://expo2017ukraine.com.ua.
Довідково:
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 р. № 917-р. Мінекономрозвитку та Держенергоефективності визначено головними органами з питань підготовки та забезпечення участі України у Виставці. Розпорядник підготовки та участі країни у заході - Торгово-промислова палата України.

Сергій Савчук: Інноваційні онлайн-технології надання «теплих» кредитів через ПриватБанк дозволять ще більшій кількості родин скористатися Урядовою програмою з утеплення житла
21 березня Голова Держенергоефективності Сергій Савчук став учасником презентації нових інтерактивних сервісів від Приватбанку - «Приват.Share». Разом із Прем’єр-міністром України Володимиром Гройсманом та іншими високопосадовцями Голова Агентства ознайомився з низкою оновлених технологій ПриватБанку, завдяки яким можна оперативно отримувати різноманітні банківські послуги.
Серед інноваційних онлайн послуг, що здійснюються через «Приват24», також є надання населенню та ОСББ «теплих» кредитів на впровадження енергоефективних заходів.
«Сучасна онлайн-технологія надання «теплих» кредитів, запроваджена ПриватБанком, –  це не тільки швидко та якісно, але й економно. Сидячи вдома чи перебуваючи в дорозі, кожен може стати учасником Урядової програми «теплих» кредитів та отримати необхідні кошти на придбання енергоефективних матеріалів. Відтепер приватні домогосподарства, представники ОСББ чи ЖБК зможуть не чекати в черзі банку, а безперешкодно, у зручний для себе час та у будь-якому місці, здійснити операцію через Інтернет», – прокоментував новий сервіс банку Сергій Савчук.
Голова Агентства додав, що така інновація має бути прикладом та стимулом для інших банків покращувати свої послуги в рамках програми «теплих» кредитів. Все це сприятиме тому, щоб ще більша кількість українських сімей, які зацікавлені в підвищенні енергоефективності свого житла та потребують Урядової фінансової допомоги на це, скористається програмою у зручний для них спосіб.
У рамках заходу співробітники Приватбанку демонстрували відвідувачам, яким чином споживачі можуть швидко оформити «теплий» кредит. Для цього організатори встановили окрему тематичну демо-зону.
Нагадаємо, що у лютому цього року Держенергоефективності та Приватбанк підписали Договір про взаємодію, за яким через мережу цього банку родини мають змогу оформлювати «теплі» кредити та отримувати на заходи з енергоефективності відповідне відшкодування від Уряду.

Сергій Савчук: Виробникам тепла «не з газу» бути! Парламент прийняв законопроект № 4334 у другому читанні!
Сьогодні, 21 березня, на засіданні Верховної Ради України прийнято розроблений спільно з Держенергоефективності законопроект № 4334 щодо стимулювання виробництва теплової енергії з альтернативних джерел. За це рішення  проголосувало 238 народних депутатів України. «Парламент прийняв рішення на користь енергетичної незалежності України. Цей закон буде відповіддю на енергетичні виклики, що стають перед країною. Він абсолютно патріотичний та економічно вигідний усім: державі, бізнесу і, головне, пересічним громадянам», - прокоментував прийняте рішення  Голова Держенергоефективності Сергій Савчук. 
«Закон дозволить стимулювати залучення інвестицій у виробництво тепла "не з газу", замістити понад 3 млрд м3 газу в рік та залишити в бюджеті країни щонайменше 600 млн $, збільшити обсяг виробництва тепла з відновлюваних джерел у централізованому теплопостачанні і, головне, зменшити тариф на тепло для споживачів на 10%» - підкреслив Сергій Савчук. 
Голова Агентства також зазначив, що відповідно до цього закону інвестори, які реалізовуватимуть проекти із заміщення газу, отримають зафіксований на законодавчому рівні тариф на тепло з альтернативних джерел на рівні 90% від тарифу на тепло з газу для потреб бюджетних установ та населення. Таким чином, вони матимуть гарантії повернення коштів, вкладених у такі проекти. Це стимулюватиме їх працювати в Україні та встановлювати в містах та селах твердопаливні котельні, когенераційні установки на біомасі тощо.
Як повідомив Олександр Домбровський, народний депутат України, в.о. голови Комітету ВРУ з питань ПЕК, законопроект дає системний інституційний інструмент, який дозволить заміщувати дорогий імпортний газ українськими альтернативними видами палива. Для цього в Україні достатньо ресурсу, зокрема, близько 100 тис. тон відходів сільськогосподарських культур щорічно. Також існує значний невикористаний потенціал вирощування енергетичних культур. 
Загалом, реалізація цього закону матиме такі позитивні наслідки:
- надання інвесторам гарантії повернення інвестицій у виробництво тепла з альтернативних джерел;
- скорочення імпорту газу на понад 3 млрд м3 в рік та заощадження в економіці країни щонайменше 600 млн $, а з урахуванням мультиплікатору – понад 3 млрд $;
- зниження собівартості виробництва теплової енергії та тарифів для кінцевих споживачів;
- збільшення до 25 тисяч кількості нових робочих місць, зокрема, за рахунок розвитку нових виробництв з вирощування, збирання та транспортування місцевих видів палива, виробництва необхідного обладнання, що суттєво збільшить надходження до місцевих бюджетів.
Держенергоефективності висловлює вдячність усім народним депутатам України, які підтримали закон та проголосували на користь енергетичної незалежності України. 


Сергій Савчук За останній тиждень ще понад 5 тисяч українських родин залучили майже 120 млн грн. на заходи з економії енергоресурсів по програмі "теплих" кредитів
З початку весни з кожним новим тижнем, як тільки Урядова програма безповоротної фінансової допомоги на утеплення житла знову запрацювала на повну силу, її популярність швидко зростає. Лише за останній тиждень понад 5 тисяч українських родин скористалися "теплими" кредитами, залучивши 119,3 млн грн. на утеплення житла. Для порівняння позаминулого тижня кількість нових учасників програми склала близько 4 тисяч сімей, а сума коштів – 89 млн гривень.
"Результати повноцінної роботи програми у цьому році перевищують минулорічні показники. Для прикладу в найактивніші періоди минулого року обсяги коштів, які населення в тиждень залучало на енергоефективні заходи, сягали 60-90 млн грн. Цього року вже перевищено рубіж у 100 млн гривень. На наше переконання, на цьогорічну активність населення значно вплинули в рази зменшені рахунки за комунальні послуги після впровадження енергоефективних заходів в помешканнях і здешевлення "теплих" кредитів, яке виникло за рахунок конкуренції між більшою кількості банків-учасників програми та дії місцевих програм додаткового відшкодування витрат на утеплення", - прокоментував Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Голова Агентства пояснив, що як тільки три тижні тому до програми приєднався ПриватБанк з наміром встановити відсоткову ставку не більше 18%, це стимулювало інші банки також пом’якшувати умови надання "теплих" кредитів. Тож, наразі в Ощадбанку та Укргазбанку відсоткова ставка складає менше 18%.
"Крім цього, населення може звертатися до місцевих органів влади за додатковим відшкодуванням витрат на утеплення. Для цього завдяки тісній та наполегливій роботі Агентства з місцевою владою в регіонах прийнято вже 242 місцеві програми здешевлення "теплих" кредитів. У більшості регіонах місцева влада бере на себе виплату всієї відсоткової ставки", - нагадав С.Савчук.
Яку мету переслідують учасники програми "теплих" кредитів? Так, за останній тиждень:
- 186 сімей залучили в державних банках 3,9 млн. грн., щоб замінити газові котли на твердопаливні;
- майже півмільйона гривень взяли 3 ОСББ, щоб впровадити енергоефективні заходи у своїх будинках;
- найпопулярнішим напрямом програми залишається утеплення та підвищення енергоефективності індивідуального житла, по якому більше 5500 родин залучили 114,9 млн. гривень.
"Загалом, ціль у всіх одна – впровадити такі заходи, які дозволять зменшити енергоспоживання і, як результат, рахунки за комунальні послуги. При цьому, у всіх є можливість скористатися безповоротною фінансовою допомогою від Уряду та місцевої влади на впровадження цих заходів", - підсумував С.Савчук.
Нагадаємо, що з початку дії програми "теплих" кредитів нею скористалося понад 220 тисяч сімей, що залучили більше 2,9 млрд грн. на енергоефективні заходи. Зокрема, за програмою:
- більше 19 тисяч сімей відмовилися від споживання газу та придбали «негазових» котлів на суму майже 300 млн гривень;
- 154 тисяч сімей вирішили утеплити свої приватні будинки, придбавши енергоефективні матеріали на суму майже 2,6 млрд гривень;
- 677 ОСББ та ЖБК залучили більше 82 млн грн на утеплення багатоповерхівок.
Довідково:
Урядова програма з енергоефективності передбачає часткове відшкодування суми "теплого" кредиту:
- 20% - для фізосіб на придбання твердопаливних котлів, 35% - для субсидіантів.
- 35% - для фізосіб на придбання енергоефективних матеріалів та обладнання, у тому числі для отримувачів субсидій;
- 40% - для ОСББ та ЖБК на придбання енергоефективних матеріалів та обладнання. Якщо у складі ОСББ є родини-отримувачі субсидії, таке ОСББ отримує відшкодування у середньозваженому розмірі між 40% і 70% — залежно від кількості субсидіантів.
Дізнатися, в яких містах, районах, регіонах діють так звані місцеві програми здешевлення "теплих" кредитів, можна за допомогою Інтерактивної карти на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.


Сергій Савчук: Довгострокові контракти на продаж «зеленої» електроенергії – це та гарантія, на яку чекають інвестори та розробники проектів для безперешкодного залучення фінансування
15 березня 2017 року Голова Держенергоефективності Сергій Савчук провів зустріч з представниками компанії «Khmelnytsky Bio Power Plant LLC», яка планує встановити поблизу міста Хмельницького електростанцію потужністю 44 МВт, яка працюватиме на соломі.
У ході розмови сторони обговорили перспективи реалізації такого проекту в Україні. Зокрема, Нейл Рузерфорд, директор компанії, запевнив у тому, що проект буде успішним і рентабельним. Для будівництва станції буде залучено найкращі сучасні технології та обладнання, у тому числі іноземне, зокрема Данії. Окрім цього, завдяки вигідній локалізації електростанції буде забезпечено постачання близько 300 тис. тон соломи в рік для виробництва електроенергії. 
Сергій Савчук підкреслив, що сприятливі умови для впровадження подібних проектів створено завдяки прийнятому у 2015 році Закону України № 514-VIII. Зокрема, скасовано вимогу щодо місцевої складової, яка дозволяє використовувати іноземне обладнання для будівництва об’єктів у необмежному обсязі. «Окрім цього, електростанція продаватиме в мережу електроенергію за збільшеним на 10% «зеленим» тарифом, а саме – 12,38 євроценти/кВт*год», - повідомив Голова Агентства.
Голова Агентства запевнив, що Агентство продовжує удосконалювати законодавство, щоб сприяти залученню інвестицій у «зелені» проекти та ліквідувати бар’єри, які перешкоджають цьому. 
На переконання представників компанії, одне з таких питань - існуюча на сьогодні норма щодо укладання однорічних договорів на продаж в мережу електроенергії за «зеленим» тарифом. Це може уповільнювати процес залучення інвестицій на реалізацію проекту. Нейл Рузерфорд висловив готовність продемонструвати досвід таких іноземних країн, як Данія, Німеччина, Великобританія щодо укладання довгострокових договорів на продаж «зеленої» електроенергії.
Наприкінці зустрічі Сергій Савчук повідомив, що наразі вже триває робота над удосконаленням законодавства з цього питання. Зокрема, на сьогодні у Верховній Раді України зареєстровано законопроект «Про ринок електричної енергії» (реєстр. № 4493 від 21.04.2016), статтею 65 якого передбачено, що договір купівлі-продажу електроенергії за «зеленим» тарифом укладається на строк дії «зеленого» тарифу. 
Водночас, Голова Агентства повідомив про доцільність залучення міжнародного досвіду для подальшого вирішення цього питання. «Досвід, наприклад, Данії, нам безперечно стане у нагоді. До речі, цього року Держенергоефективності разом із колегами із Данії працює над підготовкою меморандуму про співпрацю двох країн у сфері відновлюваної енергетики. Щоб двостороннє співробітництво було багатогранним та плідним, ми готові внести до проекту меморандуму додаткові напрямки співпраці, зокрема, щодо обміну досвіду по укладанню довгострокових договорів на продаж «зеленої» електроенергії», - відзначив С. Савчук.





Сергій Савчук: Закликаю парламентарів прийняти законопроекти з енергоефективності, які дозволять заощадити мільйони кубів газу, запровадити широкомасштабну термомодернізацію та виробляти «чисту» енергію в Україні
14 березня 2017 року Голова Держенергоефективності Сергій Савчук взяв участь у спільній робочій нараді членів Комітету ВРУ з питань ПЕК та Комітету з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства, яку було присвячено обговоренню пакету законопроектів з енергоефективності.
«Сьогодні існує гостра необхідність в активізації зусиль усіх гілок влади, особливо законодавчої, для вирішення питань зменшення та заміщення споживання традиційних енергоресурсів, розвитку відновлюваної енергетики в Україні. Для цього напрацьовано законопроекти, які вже знаходяться на порядку денному в Парламенті і потребують нагального прийняття. Ключовим є законопроект № 4334 щодо стимулювання виробництва тепла «не з газу». Завдяки цьому проекту Закону потенційний інвестор, який вкладатиме кошти у проекти із заміщення газу та встановлюватиме твердопаливні котельні, отримає гарантований тариф на тепло «не з газу» на рівні 90% від «газового» тарифу», - повідомив Сергій Савчук. 
Як пояснив Голова Агентства, спільними зусиллями народних депутатів України, експертного середовища та Держенергоефективності також розроблено законопроект № 4549 щодо удосконалення ЕСКО-механізму для утеплення будівель бюджетних установ.
«Ви знаєте, що енергосервіс – це можливість залучити приватні кошти в енергоефективні заходи і не використати при цьому жодної бюджетної копійки. Це близько 5 млрд доларів інвестицій в термомодернізацію будівель бюджетної сфери. На сьогодні тривають роботи за 19-ма ЕСКО-контрактами на суму 7 млн гривень, а інвестори вже починають повертати свої інвестиції», - нагадав Голова Агентства та відзначив, що законопроект № 4549 дозволить застосовувати електронні аукціони та майданчик PROZORRO для закупівель енергосервісу. Саме за цим законопроектом – відкриття шляху для широкомасштабної термомодернізації українських шкіл, дитсадків, лікарень тощо та створення комфортних умов перебування у них.
Сергій Савчук зауважив, що два зазначені законопроекти вже на порядку денному у Парламенті. Тому закликав представників парламентського корпусу уважно поставитися до голосування та зробити правильний вибір на користь енергетичної незалежності країни. 

Актуальним є нещодавно зареєстрований у Парламенті законопроект № 6081, який має на меті – вирішити проблему із зарезервованими, але не використаними потужностями у сфері відновлюваної енергетики та полегшити доступ до мереж нових об’єктів. «Ми пропонуємо обмежити дію технічних умов на приєднання «зелених» об’єктів до мереж на термін до 3 років. Прийняття цього законопроекту дозволить розблокувати зарезервовані 4 ГВт потужностей об’єктів відновлюваної енергетики, на які видано технічні умови, та стимулюватиме нових інвесторів до впровадження нових «зелених» проектів», - підкреслив Голова Агентства.
До пакету законопроектів у сфері енергоефективності також входять:
- законопроект № 4941-д «Про енергетичну ефективність будівель»;
- законопроект № 4901 «Про комерційний комунальних послуг».

Акредитація на подію

14 БЕРЕЗНЯ 2017, 14:00

Прес-служба Апарату Верховної Ради України 

Cпільна робоча нарада членів Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки та Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства
14 березня 2017р. о 14.00 - Спільна робоча нарада членів Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки та Комітету Верховної Ради України з питань будівництва, містобудування і житлово-комунального господарства за участі Віце-прем’єр-міністра України – Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Зубка Г.Г. щодо обговорення пакету законопроектів з енергоефективності (вул. М.Грушевського, 5, Конференц-зал).
Реєстрація за телефоном 255-21-04, 255-26-59 або за формою https://goo.gl/forms/WnQ8bIGPSdfRg4Qt1
Вхід за картками акредитації

Сергій Савчук  Україна переходить від застарілих адміністративних до європейських стимулюючих методів регулювання відносин у сфері енергоефективності 
Сьогодні, 15 березня 2017 року, на засіданні Комітету ВРУ з питань ПЕК схвалено розроблений Держенергоефективності законопроект №4595, який має на меті привести неактуальні законодавчі акти з питань контролю у сфері енергозбереження у відповідність до чинного законодавства та правової практики країн ЄС.
Як пояснив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, з 2012 році із Закону України «Про енергозбереження» виключено норми щодо обов’язковості державного контролю у сфері енергозбереження. У зв’язку з цим, виникла необхідність внести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Законів України "Про енергозбереження" та "Про теплопостачання" та вилучити кілька статей. 
«Відповідно до цих статей максимальна санкція за порушення ефективної експлуатації паливовикористовуючого устаткування становить сто неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а це на сьогодні 1700 гривень, що при нинішній вартості енергетичних ресурсів не можна вважати адекватним заходом відповідальності», - повідомив Голова Агентства.
«Подібних заходів контролю немає в жодній розвиненій країні. Україні потрібно переходити від застарілих адміністративних неефективних методів регулювання до європейських механізмів стимулювання та фіскальних інструментів. Мова йде про екологічні та енергетичні податки та збори», - наголосив Голова Агентства та додав, що, наприклад, в Австрії, Бельгії, Великій Британії стягується енергетичний податок за споживання електроенергії, газу, нафти і бензину, що перевищує встановлені норми. У Нідерландах, Данії, Фінляндії, Швеції для промислових споживачів існує екологічний податок на викиди СО2 за споживання нафтопродуктів, вугілля і природного газу.
«Агентство вже працює над впровадженням подібних механізмів в Україні, - підкреслив С. Савчук. - Крім того, Агентство розробляє законопроект про енергоефективність, який буде містити систему зобов’язань виробників енергії щодо скорочення кінцевого споживання енергоресурсів, вимоги щодо енергетичного аудиту та інші заходи державного контролю, притаманні розвиненим країнам та передбачені законодавством ЄС».
Загалом, члени Комітету ВРУ з питань ПЕК вирішили рекомендувати Парламенту прийняти зазначений законопроект у першому читанні за основу.


Сергій Савчук За тиждень попит українців на фінансову допомогу на утеплення зріс у 6 разів порівняно з позаминулим тижнем
З початку відновлення дії Урядової програми "теплих" кредитів попит населення на неї, як і очікувалося, стрімко набирає обертів. Так, впродовж останнього тижня, з 6 по 10 березня, здійснено більше 4200 звернень за фінансовою допомогою на енергоефективні заходи, що в 6 разів більше за позаминулий тиждень. При цьому, на ці цілі населенням та ОСББ залучено 89,2 млн грн., тоді як у попередній тиждень в 5 разів менше.
"Результати проведеного Агентством моніторингу програми свідчать: програма була, є і буде затребуваною. Завдяки широкій інформаційній роботі Держенергоефективності, популяризації вже успішних прикладів участі населення у програмі українці переконуються в її ефективності. Подвійне, а інколи й потрійне співфінансування енергоефективних заходів з державного та місцевих бюджетів – економічно вигідний шлях до утеплення власного помешкання, що, наприклад, самотужки осилити не всім легко", - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Зокрема, за минулий тиждень 4127 домогосподарств стали учасниками програми, залучивши в державних банках 86.5 млн грн. на придбання енергоефективних матеріалів та обладнання для утеплення приватного житла. 118 домовласників планують замінювати газові котли на твердопаливні, на купівлю яких використають разом 2,5 млн гривень. 
Продовжують приєднуватися до програми і ОСББ та ЖБК. За тиждень про свої наміри реалізувати у багатоповерхівках енергоефективні проекти заявили ще 4 ОСББ.
"Впевнений, що попит на програму зростатиме ще швидшими темпами ніж минулого року. Цьому сприятиме більша кількість банків-учасників програми та конкуренція між ними. Як тільки цього року до програми приєднався ПриватБанк з наміром запровадити відсоткову ставку за "теплими" кредитами у розмірі щонайбільше 18%, інші банки прийняли рішення зменшувати свої відсоткові ставки. Тепер в Ощадбанку та Укргазбанку вони також не перевищують 18%-ий рубіж", - відзначив Сергій Савчук.
Голова Агентства нагадав, що якщо населення звертатиметься до місцевих органів влади за отриманням співфінасування на утеплення житла, то зможе розраховувати ще і на погашення відсоткової ставки за "теплими" кредитами.
Довідково:
Про те, як взяти участь в Урядовій програмі "теплих" кредитів, на які матеріали та обладнання надається відшкодування, дізнавайтеся у Сall-центрі при Держенергоефективності за тел.: 044 296-71-60, 292-32-57, e-mail: energoefect@saee.gov.ua



Про те, як правильно утеплювати житло, які матеріали для цього обрати запитуйте у експертів безкоштовної "гарячої" лінії: 0800210611. Телефонну лінію створено Проектом USAID "Муніципальна енергетична реформа в Україні" за підтримки Держенергоефективності та КМДА. 


Сергій Савчук: Комітетом ВРУ з питань ПЕК схвалено законопроект, який дозволить полегшити підключення до мереж обєктів з відновлюваної енергетики

15 березня 2017 року члени Комітету ВРУ з питань ПЕК схвалили розроблений спільно з Держенергоефективності законопроект № 6081, який дозволить полегшити підключення до мереж об’єктів з відновлюваної енергетики та вирішити проблему так званого «резервування» потужностей. 
«Сьогодні один з факторів, що стримує розвиток сфери електрогенерації з відновлюваних джерел енергії, - це проблема «резервування» потужностей, які не використовуються. Наразі з можливих 5,2 ГВт потужностей об’єктів відновлюваної енергетики вже на 4,4 ГВт видано технічних умов на приєднання. При цьому, будівництво більшої частини об’єктів з різних причин не завершено, а нові інвестори, які готові впровадити свій проект, вимушені шукати нові точки приєднання. Корінь цієї проблеми – безстрокова дія технічних умов», - повідомив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
Як пояснив Голова Агентства, ця проблема потребує термінового рішення. Тому Агентством разом із народними депутатами України розроблено законопроект, який передбачає обмеження строку дії технічних умов на термін до 3 років. 
«Ми переконані, що технічні умови з визначеним строком дії стимулюватимуть інвесторів вчасно завершувати будівництво об’єктів. Крім цього, прийняття законопроекту дозволить розблокувати більше 4 ГВт зарезервованих потужностей об’єктів відновлюваної енергетики, на які вже видано технічні умови», - підсумував Голова Агентства.
Загалом, після обговорення народні депутати України вирішили рекомендувати Верховній Раді України прийняти законопроект у першому читанні за основу.



Сергій Савчук: Перший ЕСКО-інвестор почав отримувати повернення своїх інвестицій, вкладених у підвищення енергоефективності школи на Одещині

Перший в Україні ЕСКО-інвестор вже повернув вкладені ним кошти в енергосервіс бюджетного об’єкту на Одещини за три місяці опалювального сезону 2016-2017 рр. Таким чином, компанія ТОВ «ІНТЕРЕНЕРГО СЕРВІС», що підписала перший в Україні контракт на утеплення об’єктів соціальної сфери в Одеській області, мала змогу переконатися в економічній привабливості таких проектів та надійності укладання енергосервісних договорів із місцевою владою.
Як нагадав Голова Держенергоефективності Сергій Савчук, весною 2016 року було проведено комплексний енергетичний аудит на об’єктах бюджетної сфери Савранського району Одеської області (95% об’єктів бюджетної сфери району). Його результати відкрили можливості до залучення приватних інвестицій в енергомодернізацію об’єктів бюджетної сфери району – інвестори могли оцінити економічну доцільність вкладення власних коштів у проекти, що реалізуватимуться за механізмом енергосервісу (ЕСКО).
Сергій Савчук запевнив, що швидкий та успішний початок реалізації ЕСКО-проекту у цій школі, проходження усіх організаційних, тендерних і договірних процедур було результатом злагодженої роботи КиївЕСКО, яка надавала консалтингові послуги для реалізації цього проекту, прагнення інвестора взяти участь у вигідному проекті та політичної волі місцевої влади. На сьогодні, інвестор вже впровадив низку енергоефективних заходів в Осичківській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів Савранського району Одеської області, а саме: здійснив гідрохімічну чистку системи опалення; провів ремонт системи опалення; встановив гідравлічне балансування в системі опалення; відрегулював налаштування системи вентиляції; налагодив облік генерації теплової енергії; імплементував на об’єкті систему контролю та моніторингу споживання паливо-енергетичних ресурсів. «Витрачені кошти та зусилля не були даремними. Очікуваний результат скорочення споживання вугілля (у 8%) від першого етапу енергоефективних заходів було перевершено у декілька разів. Попереду другий етап – утеплення горища навчального закладу. Сподіваємося, що приклад ТОВ «ІНТЕРЕНЕРГО СЕРВІС» стане поштовхом до співпраці інших інвесторів із місцевою владою. Завдяки інвестиціям в енергосервіс зростатиме рівень енергоефективності бюджетних установ та поліпшуватиметься мікроклімат в школах, дитсадках, лікарнях та інших закладах – навіть в умовах дефіциту бюджетних коштів», – повідомив Голова Агенства.


Сергій Савчук: За 2 місяці 2017 року місцевими громадами у співпраці із Держенергоефективності вдвічі збільшено кількість місцевих програм співфінансування утеплення житла
Завдяки тісній співпраці Держенергоефективності та місцевої влади, постійному діалогу та консультаціям третій рік поспіль приймаються місцеві програми додаткового здешевлення "теплих" кредитів. У перші два місяці 2017 року активність місцевих громад у цьому питанні перевершила будь-які очікування та прогнози. 
Станом на початок березня в Україні вже прийнято 234 місцеві програми здешевлення "теплих" кредитів для населення та ОСББ. Це майже вдвічі більше ніж за аналогічний період минулого року. Зокрема, на реалізацію 81 програми вже виділено фінансування з місцевих бюджетів у розмірі 83 млн гривень. Для порівняння, за весь 2016 рік ця сума склала 71 млн грн. "Показовим є той факт, що лише за два місяці з початку 2017 року 18,5 тисяч родин вже отримали з місцевих бюджетів додаткове відшкодування за програмами "теплих" кредитів. При цьому, за весь минулий рік такі компенсації одержали 37,9 тис. сімей", - наголосив Голова Держенергоефективності Сергій Савчук.
"Темпи прийняття таких програм та виділення фінансування приємно вражають. Це вчергове свідчить про налагодження тісної співпраці Держенергоефективності, місцевих органів влади та органів місцевого самоврядування. Надання населенню фінансової допомоги на заходи з енергоефективності додатково із місцевих бюджетів допоможе зменшити комунальні платежі, покращити умови проживання. Очікуємо, що у 2017 році буде діяти щонайменше 300 місцевих програм, за якими українці зможуть отримати відшкодування частини відсотків чи суми за «теплими» кредитами", - прокоментував Голова Агентства.
Сергій Савчук пояснив, що участь українських родин як в Урядовій, так і в місцевій програмах "теплих" кредитів – це унікальна можливість двічі і навіть втричі заощадити при утепленні житла. Спочатку завдяки відшкодуванню витрат як з державного, так і з місцевих бюджетів вдасться значно зекономити при придбанні необхідних матеріалів та обладнання. Згодом після реалізованих заходів на учасників програми очікує економія на комунальних платежах.
Нагадаємо, що у 2016 році було розроблено та прийнято 216 місцевих програм з відшкодування населенню частини відсотків чи суми «теплих» кредитів. Це у 2,7 разів більше ніж у 2015 році. Суми коштів, які передбачали у місцевих бюджетах, також зросли: у 2015 році на реалізацію програм було виділено 34 млн. грн, а у 2016 році – вже 71 млн. гривень. У 2016 році населенню та ОСББ з місцевих бюджетів надано 45 млн. грн компенсації відсотків чи суми «теплих» кредитів. Це у 3,2 рази більше ніж у 2015 році.
Дізнайтеся, чи працює у Вашому місті, районі, області місцева програма здешевлення "теплих" кредитів, скориставшись Інтерактивною картою на сайті Держенергоефективності: http://saee.gov.ua/uk/programs/map.

Шукати в на сайті